CASE STUDY: Jak taśmowe drukarki Blackbelt 3D automatyzują produkcję?

Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej drukarek 3D FDM o “nieskończonym” obszarze roboczym. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest fakt, że pozwalają drukować bardzo długie obiekty lub umożliwiają seryjną produkcję, jak na tradycyjnej linii produkcyjnej. Holenderski start-up, Blackbelt 3D jest jedną z pierwszych firm, która uwierzyła w koncept nieskończonego druku 3D. Jak się okazuje, koncepcja działania ich urządzeń może znaleźć zastosowanie w przemyśle. Dowodem na to jest wdrożenie systemu przez Ubbink. 

Ubbink to holenderska firma produkcyjna, oferująca elementy dachowe, akcesoria do wentylacji z tworzyw sztucznych oraz akcesoria do montażu paneli fotowoltaicznych. Wraz z Blackbelt 3D producent wprowadził nową koncepcję rozwiązywania problemów produkcyjnych i odkrył liczne możliwości usprawnienia procesów przy użyciu druku 3D. Efekty swojej pracy przedstawili w postaci filmu, dostępnego na portalu YouTube.

Dzięki unikalnym właściwościom produktu Blackbelt 3D (możliwości wytwarzania bardzo długich wydruków, czy ich produkcji seryjnej) w Ubbink powstała koncepcja wielu nowych rozwiązań produkcyjnych. Firma używa technologii addytywnych do wytwarzania oprzyrządowania końca ramienia robotycznego, czy elementów wyposażenia maszyn, znajdujących się na hali produkcyjnej. Wykorzystanie Blackbelt 3D pozwala poprawić efektywność procesu produkcyjnego, co przekłada się na znacznie wyższą wydajność pracy.

Robot pobiera wydrukowane części i kompletuje gotowe zestawy za pomocą specjalnie zaprogramowanego robotycznego ramienia. Ubbink wytwarza addytywnie formy wtryskowe, narzędzia do obróbki, w tym przyrządy i osprzęt do mocowania np. paneli fotowoltaicznych. Co więcej, firma Ubbink drukuje 3D elementy na własny użytek, np. uchwyty na kubek czy taśmę, które są później wykorzystywane na ich hali produkcyjnej. Poniżej film ilustrujący zastosowanie konstrukcji Blackbelt 3D w przestrzeni produkcyjnej.

Nowe podejście do druku 3D, w postaci małych urządzeń produkcyjnych stwarza wiele możliwości rozwoju firm. Taśmowe drukarki 3D mają duży potencjał, by spopularyzować możliwość produkcji seryjnej za pomocą technologii przyrostowych. Mogą pracować w sposób ciągły i praktycznie nie wymagają interwencji człowieka, oprócz zapewnienia odpowiedniej ilości filamentu. 

Scroll to Top