CELLINK zapowiada urządzenie do ultra precyzyjnego biodruku 3D

Jednym z najistotniejszych problemów towarzyszących technologii biodruku 3D jest kwestia tworzenia tkanek z kompleksową siecią naczyń krwionośnych – od grubych arterii aż po naczynia włosowate. Wiele firm mierzyło się z tym wyzwaniem, jednak cały czas trwały intensywne poszukiwania optymalnego rozwiązania tego problemu. CELLINK, jeden z prekursorów popularyzacji technologii biodruku 3D zapowiedział kilka dni temu urządzenie, które będzie w stanie drukować 3D precyzyjne struktury biologiczne.

Holograph-X to najnowsze urządzenie od szwedzkiego producenta biodrukarek 3D, powstałe w ścisłej kooperacji z Prellis Biologics. W przeciwieństwie do ich poprzednich pozycji w ofercie, Holograph-X wykorzystuje ultra precyzyjną metodę holographic bioprinting technology, pozwalający na biodruk 3D w skali mikro.

Otwiera to zupełnie nowe możliwości i może przyczynić się do intensyfikacji technologii addytywnego wytwarzania tkanek – CELLINK zapowiada, że drukowane 3D tym sposobem struktury pozwalają na wzrost tkanki o 10 razy większy niż standardowe hodowle. Czy dzięki temu urządzeniu koncepcja druk u 3D kompleksowych, funkcjonalnych organów jest wreszcie realna?

Firma we współpracy z Prellis Biologics będzie prowadzić dalsze badania i prace rozwojowe, równocześnie trwa praca nad komercjalizacją projektu. Według wstępnych ustaleń Holograph-X Bioprinter będzie dostępny komercyjnie na początku 2019. Urządzenie od swoich poprzedników różni się również ceną – wstępnie ma kosztować 1,2 miliona dolarów!

Holograph-X umożliwia druk 3D precyzyjnych struktur biologicznych z rozdzielczością do 0,5 mikrona – wśród nich wymieniane są m.in. mikroskopijnej wielkości naczynia krwionośne o grubości  5 do 10 mikronów. Oprócz druku 3D sieci naczyń krwionośnych urządzenie może z powodzeniem zostać wykorzystane do badań nad tworzonymi lekami, umacniając tym samym pozycję technologii addytywnych w świecie medycyny  i nauki.

Jak mówi Melanie Matheu, dyrektor generalny Prellis Biologics, przekazanie opracowanej technologii w ręce naukowców jest najszybszą drogą do przyspieszenia rozwoju prac nad biodrukiem 3D. Dla CELLINK rozpoczęta współpraca pozwala na połączenie specjalistycznej wiedzy dwóch firm, co w efekcie da użytkownikom dostęp do innowacyjnego urządzenia. W zakres obowiązków szwedzkiej wpisuje się m.in. komercjalizacja rozwiązania, opracowanie interfejsu użytkownika a także sprzedaż – zarówno drukarek 3D jak i materiałów eksploatacyjnych.

Źródło: celllink.com

Scroll to Top