Co można zrobić z dwóch najtańszych stolików z IKEI? Np. komorę grzewczą do drukarki 3D!

Technologia FDM to proces termiczny, który ma niestety to do siebie, że materiały z których drukujemy modele przestrzenne mają tendencje do kurczenia się. O ile w przypadku popularnego w niskobudżetowych drukarkach 3D PLA ten problem jest zminimalizowany z uwagi na właściwości materiału, o tyle w przypadku ABS – najbardziej rozpowszechnionego materiału termoplastycznego na świecie, jest z tym już bardzo duży kłopot.

Profesjonalne systemy Stratasysa czy TierTime są wyposażone w zamknięte komory grzewcze, które dogrzewają ABS w trakcie druku 3D – niestety ta funkcjonalność jest niedostępna dla reszty niskobudżetowych drukarek 3D z powodów obostrzeń patentowych. Różne firmy próbują sobie radzić z tym w taki lub inny sposób, jednakże są to często tylko półśrodki, które nie rozwiązują w pełni problemu (np. dodatkowe panele zakładane na Zortraxie). W przypadku open-source`owych urządzeń klasy RepRap jest to w ogóle trudne do wdrożenia, z uwagi na ich otwartą konstrukcję. Tymczasem użytkownik serwisu Instructables zaproponował dość proste i oryginalne rozwiązanie – komorę grzewczą zbudowaną na bazie… dwóch najtańszych stołów z IKEI z popularnej kolekcji LACK.

Komora składa się z dwóch stołów ustawionych jeden na drugim i złączonych ze sobą za pomocą kołków i kleju montażowego. Dzięki temu, górny stół tworzy komorę, do której można wstawić dowolną drukarkę 3D mieszczącą się na obszarze ok. 50 cm w każdej z osi. Komora jest zamknięta z czterech stron płytami z pleksi. Jedna z nich jest na zawiasach, dzięki czemu mamy swobodny dostęp do drukarki 3D i wydruków. W drugiej wywiercone są otwory, w które mocuje się wentylator oraz wyświetlacze i sterowniki temperatury.

Całość jest bardzo tania i stosunkowo prosta do wykonania. Ciekawym rozwiązaniem jest wypuszczenie ekranu sterującego drukarką 3D na zewnątrz komory, dzięki czemu możemy wypuszczać wydruki jak również zmieniać parametry drukowania bez otwierania komory. Koniec końców – chociaż komorze grzewczej wciąż jest daleko do tego co oferują producenci profesjonalnych urządzeń, stanowi ona ciekawe rozwiązanie, które z pewnością pomoże w drukowaniu dużych elementów z ABS.

Pełna instrukcja montażu znajduje się pod tym adresem.

Źródło: www.instructables.com

Scroll to Top