Czarna Wdowa posiada nie dające się z niczym innym pomylić znamię w kształcie czerwonej klepsydry na brzuchu. Grupa naukowców postanowiła rozwikłać jej zagadkę i odkryć zamiar jaki przyświecał naturze, przy obdarowywaniu tego przerażającego pająka tym charakterystycznym symbolem.
Czarna Wdowa. Symbol matriarchatu. W większości przypadków pożera swojego partnera po lub jeszcze w trakcie stosunku. Na 4 miejscu pod względem toksyczności jadu wśród wszystkich pająków na całym świecie. Przerażający wygląd, gładki pancerz i głęboki kolor, przywodzące na myśl czarny jedwab. Wielki, nabrzmiały odwłok opatrzony krwistym, czerwonym symbolem, alarmującym wszystkie zmysły. Ostre niczym ostrza odnóża i mordercze usposobienie.
Nie trzeba być nieszczęśliwym posiadaczem arachnofobii, aby czuć respekt przed pajęczycą, która zdobyła swój przydomek, niewybrednym seksualnym fetyszem. Samiec, stanowiąc 1 do 10 proc. masy ciała czarnej wdowy ma niewielkie szanse, choć zdarza się, że wychodzi z prokreacji cało. Jednak to, co tym razem zastanowiło grupę naukowców z Duke University z Karoliny Północnej dotyczyło specyficznego ubarwienia przerażającej kochanki: rażąco czerwonej klepsydry zlokalizowanej na spodniej stronie odwłoka i ciągnącej się dalej w jego górę.
Celem było sprawdzenie jaki efekt na innych gatunkach zwierząt wywołuje charakterystyczny, czerwony symbol czarnej wdowy. Szczególną styczność z pająkami w łańcuchu pokarmowym odgrywają ptaki oraz insekty i to różnice w reakcjach tych dwóch gromad zwierząt interesowało badaczy.
Badanie zakładało wykorzystanie realistycznych modeli czarnej wdowy, stworzonych dzięki drukowi 3D. Model trójwymiarowy pochodził od deweloperów gier, których gry pełne są tych przemiłych pajęczaków. Wydrukowano w sumie 8 modeli, z których połowa była całkiem czarna, a pozostałe 4 w pełni odwzorowywały oryginał. Czarna wdowa została umieszczona w różnych karmnikach dla ptaków, tak aby czerwona klepsydra na spodzie jego odwłoka była odpowiednio wyeksponowana. Były to karmniki stale używane przez ptaki, badaczom pozostało więc poczekać na przylot głodnych zwierząt i obserwować reakcje.
Reakcje ptaków i insektów
Ptaki okazały się rezygnować z prób pożywienia się trzy razy częściej, widząc pająka z czerwonym symbolem. Jednocześnie, mniejsze gatunki podlatujący bliżej, gdy wreszcie zauważyły krwistą klepsydrę, wzdrygiwały się i odskakiwały w popłochu. Jak to ujął główny autor badania Nicholas Brandley, „kiedy ptaki podlatywały bliżej i widząc czerwony symbol odskakiwały w popłochu, wydawały się krzyczeć: O nie stary, zabierzcie mnie stąd!”
Badanie pokazało również, że czarna wdowa, ustawiona w swej standardowej pozycji na sieci, skierowana czerwonym symbolem w stronę nieba, płoszyła ptaki, które przelatywały nad nią czym prędzej, gdy tylko zobaczyły klepsydrę. Inaczej miała się sprawa z insektami, które zbliżały się do Wdowy od dołu, czyli tam, gdzie nie było znaku – zwracały uwagę na pająka tylko w niewielkim stopniu. Ten fakt dał badaczom do myślenia.
Predator i ofiara
W Ameryce północnej występują dwa gatunki czarnej wdowy. Jeden z nich posiada czerwoną klepsydrę tylko po wewnętrznej stronie odwłoka, jednak drugiego, ciągnie się dalej, także z wierzchu. Postanowiono sprawdzić ich taktykę budowania sieci (tym razem obserwowano żywe stworzenia). Pająk z czerwonymi plamami po obu stronach odwłoka budował swoją sieć zdecydowanie wyżej nad ziemią, tak, żeby mógł odstraszać ptaki z góry jak i z dołu. Gatunek posiadający jedynie klepsydrę tworzył sieć nisko przy ziemi, tak aby musiał się martwić jedynie ptakami z góry.
Następnym krokiem było zbadanie zdolności widzenia obu gromad. Badanie spektroradiometrem pokazało, że ptaki widzą dwa razy lepiej i wyraźniej czerwony symbol od insektów. Oznacza to, że natura doskonale wiedziała co robi. Wyposażyła czarną wdowę w skuteczny mechanizm obronny przeciwko swoim potencjalnym łowcom, jednocześnie nie dając takiej szansy ofiarom pająka.
Badanie opublikowano na łamach Behavioral Ecology 27 lutego tego roku.
Źródła: www.3ders.org