Czołgi dwa…

Dwa czołgi bo oba wyglądają zdecydowanie inaczej i różnią się również pomysłem na powstanie. Jeden jest prosty i mały ale jest bardzo prosty w druku 3D natomiast wykonanie drugiego to dużo czasu i pracy ale efektem jest realistyczny model.

Zacznijmy od tego drugiego przypadku – czołgu T-80 (ZSRR-1976). Zespół 8bitwood zbudował model w ciągu dziewięciu miesięcy zaczynając od zdjęć kończąc na malowaniu. Proces był mozolny i zaczął się od zgromadzenia i wydrukowania w odpowiednim rozmiarze wszystkich elementów czołgu. Z tych zdjęć powstały plany, z których części czołgu były modelowane za pomocą 3SD MAX. Modelowanie polegało na stworzeniu małych części a następnie łączeniu ich w większe bryły. Jak nietrudno się domyślić najtrudniejszym zadaniem było zrobienie „gąsienic” ale właśnie po projekcie to była pierwsza drukowana część. W sumie autor wydrukował około 900 części a samo sklejanie ich w całość zajęło osiem godzin. Oczywiście każdy element był dodatkowo czyszczony i szlifowany. Całość zwieńczyła naniesiona z wielką dokładnością farba. Efekt końcowy powala.

Drugi czołg to trochę przeciwieństwo technologiczne bo projekt w założeniu miał być prosty i ruchomy a złożony bez użycia kleju. Tym razem na warsztat poszedł niemiecki czołg typu Panzer IV a za projekt jest odpowiedzialny Elliott Viles. Autor jest wielkim fanem II WŚ a w szczególności niemieckiej myśli technicznej, jednak modele czołgów które znajdował w sieci nie były pomyślane dla druku FDM. Dlatego zaprojektował czołg od podstaw. Części drukowane są tak aby nie trzeba ich czyścić a po złożeniu wieżyczka może się obracać o 360 stopni, lufa rusza się w górę i dół a gąsienice oczywiście kręcą.

Podczas Drugiej Wojny Światowej czołgi niemiecki stawały wielokrotnie przeciwko czołgom rosyjskimi. Niemcy znani ze swojej dokładności i perfekcji tworzyli bardzo wytrzymałe czołgi które wymagały wielu części i długiego montażu dlatego mimo przewagi technologicznej ostatecznie przegrały z rosyjskimi siermiężnymi czołgami ale produkowanymi w wielkich ilościach. Ironiczne w świetle artykułu prawda?

Źródło: www.3dprint.com / www.3dprint.com

Scroll to Top