WASP to jeden z pierwszych i najbardziej znanych włoskich producentów drukarek 3D. Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń opartych o kinematykę delty (nieruchomy stół roboczy i głowica drukująca poruszająca się w osiach XYZ), które osiągają niebotyczne obszary robocze, osiągające w skrajnych przypadkach grubo ponad 100 cm w osiach. WASP rozwija swoje portfolio produktowe zarówno w obszarze technologii FDM / FFF jak i mas ceramicznych i budowlanych. Maszyny najnowszej generacji zmierzają obecnie w kierunku produkcji części końcowych na poziomie przemysłowym.
Wraz z wprowadzeniem nowej linii Delta WASP INDUSTRIAL 4.0 firma zaczęła stosować materiały o jakości produkcyjnej jak np. Nylon Carbon – czyli nylon domieszkowany włóknem węglowym. Jednym z beneficjentów technologii WASP jest Toccio Racing – zespół startujący w Campionato Italiano Velocità (Włoskie Mistrzostwa Prędkości), dla którego tworzone są elementy motocykli biorących udział w zawodach.
Delta WASP 2040 INDUSTRIAL 4.0 jest naturalną ewolucją oryginalnego modelu drukarki 3D – WASP Delta WASP 2040. Wykorzystuje tą samą kinematykę przy tej samej cylindrycznej objętości obszaru roboczego, na poziomie 20 cm średnicy stołu roboczego i 40 cm wysokości. Urządzenie jest wyposażone w duży ekran dotykowy, komunikację zdalną przez moduł WIFi oraz zintegrowaną kamerę video. Posiada ogrzewaną komorę roboczą, o górnym pułapie 80°C oraz system aktywnego chłodzenia mechaniki sterującej.
Technologia ta ułatwia stosowanie materiałów technicznych, takich jak kompozyty nylonu i sproszkowanego włókna węglowego. Podgrzewany stół roboczy jest wykonany z aluminium. Drukarka 3D posiada system autokalibracji oraz czujnik zainstalowany w drzwiach do komory roboczej, zapewniający utrzymanie ciepła w jej wnętrzu.
Jedną z zalet Delta WASP 2040 INDUSTRIAL 4.0 jest łatwy transport i instalacja urządzenia w środowisku wyścigowym, co w konsekwencji umożliwia drukowanie części bezpośrednio na miejscu, na żądanie lub w w podróż. Zespół Toccio Racing może dzięki temu konfigurować swoje motocykle na torze w oparciu o specyficzne wymagania danej trasy. Zespół może również używać drukarek 3D do wymiany części uszkodzonych w wyniku upadku, co również przynosi znaczne korzyści ekonomiczne.
Źródło: www.3dprintingmedia.network