Druk 3D w każdej płaszczyźnie przy użyciu 6-osiowego robota ABB

Jednym z mankamentów drukarek 3D na jaki zwracają użytkownicy profesjonalnych frezarek CNC, jest ograniczenie tych urządzeń do trzech osi. Coś co z punktu widzenia użytkownika obeznanego wyłącznie z drukarkami 3D wydaje się być oczywiste, dla profesjonalistów przyzwyczajonych do pracy z maszynami frezującymi np. w pięciu osiach jest dość dużym mankamentem. Nie oznacza to bynajmniej, że wieloosiowe drukarki 3D nie istnieją – mają one jednak charakter jednostkowy i są stosowane przez pojedyncze osoby na poczet konkretnych projektów. Tak naprawdę, wszystko co trzeba zrobić to zamocować głowicę drukującą na ramieniu robota i… posiadać oprogramowanie, które to wszystko obsłuży.

Pochodzący z Doliny Krzemowej start-up Arevo Labs, postanowił dołożyć swoją cegiełkę do kwestii drukowania 3D w wielu osiach tworząc platformę o nazwie RAM – „Robot-based Additive Manufacturing” (tworzenie przyrostowe w oparciu o ramię robota). Platforma jest oparta o sześcioosiowego robota IRB 120 produkcji koncernu ABB wyposażonego w głowicę drukującą z termoplastów w technologii FDM oraz autorskie oprogramowanie sterujące Arevo. Dzięki temu, urządzenie może drukować obiekty praktycznie na dowolnej powierzchni, dopasowując równocześnie poziom ekstruzji materiału do drukowanej ścieżki. Co więcej, platforma jest w pełni skalowalna – zaprezentowany prototyp jest oparty o najmniejszego robota w ofercie ABB, jednakże może być zainstalowany na dużo większych ramionach.

Platforma RAM drukuje na stole roboczym drukarki 3D poruszającym się w kinematyce kartezjańskiej, jednakże dzięki ramieniu robota IRB 120 wynosi ją na zupełnie inny poziom. Kluczowe w całym projekcie jest oprogramowanie autorstwa Arevo, które konwertuje model 3D w drukowane ścieżki ekstrudowanego materiału, nakładanego w sześciu osiach. Dodatkowo program używa tzw. „precyzyjnego symulatora kinetycznego„, który sprawdza i optymalizuje model pod kątem druku 3D. Całość jest spięta z oprogramowaniem sterującym ramieniem robota RobotStudio autorstwa ABB.

Jak widać na powyższym filmie, używanie tego typu rozwiązania otwiera przed użytkownikami szereg nowych możliwości – jak chociażby nadrukowywanie elementów na istniejące powierzchnie. Arevo Labs rozwija swoją platformę we współpracy z ABB, zatem nie powinniśmy się zdziwić, jeśli koncept tej maszyny już w niedalekiej przyszłości zacznie być wykorzystywany na dużo większą skalę. Warto wspomnieć też, że Arevo oprócz prac nad tą innowacyjną drukarką 3D oraz własnym oprogramowaniem, wprowadza na rynek również szereg specjalistycznych filamentów. Ma w swojej ofercie m.in. filamenty z domieszką włókna węglowego (PAEK i PEEK) czy szklanego (PARA).

Źródło: www.3dprintingindustry.comwww.arevolabs.com

Scroll to Top