Druk 3D z metalu w produkcji zjawiskowych butelek ekskluzywnych perfum Lancôme

Branża opakowań od dawna wykorzystuje technologie druku 3D w procesach projektowych na potrzeby szybkiego prototypowania, jednakże ostatnimi czasy coraz częściej sięga po drukarki 3D także w kontekście tworzenia produktów końcowych. Jak na razie są to w znakomitej większości dobra luksusowe – krótkie, limitowane serie produktowe, przeznaczone do elitarnego grona klientów nie wahających się zapłacić wielokrotność wartości danej rzeczy. Wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom wybrani producenci tworzą prawdziwie spektakularne rzeczy w dziedzinie opakowań, czerpiąc pełnymi garściami z dobrodziejstw technologii addytywnych.

Jednymi z ostatnich przykładów może być autorska kolekcja zapachów F1 zapakowanych w wydrukowane na drukarkach 3D Carbon opakowania, zaprojektowanych przez renomowanego designera – Rossa Lovegrove, realizującego w przeszłości zamówienia m.in. dla Sony, Apple, czy Airbusa, czy specjalna edycja perfum Jasmins Marzipane, autorstwa francuskiego producenta luksusowych perfum – Lancôme, których opakowania zostały wydrukowane z metalu!

Oryginalna butelka perfum Lancôme wyróżnia się tradycyjnym, prostokątnym, szklanym kształtem i wytrawionym w nim, jaśminowym wzorem kwiatowym. Forma stworzona przez artystów Alex & Marine, została przeprojektowana tworząc zjawiskową, trójwymiarową osłonę otaczającą szklaną butelkę z perfumami. Według słów producenta, butelka z edycji specjalnej ma przywodzić na myśl jaśmin porastający stalową kratę w wiejskim ogrodzie.

Osłona butelki została wydrukowana w jednym kawałku ze stali, z wykorzystaniem technologii powder bed fusion czyli selektywnego topienia sproszkowanych stopów metali. Projekt wykonano w całości we Francji, jednakże Lancôme nie podało kto był wykonawcą tego zlecenia. Każde opakowanie drukowało się przez ok. 12 godzin i zostało oznaczone indywidualnym numerem seryjnym. Wyprodukowano tylko 50 sztuk osłon. Po zakończeniu procesu druku 3D, każdy detal był ręcznie polerowany przez lokalnego rzemieślnika, a następnie powlekany 24-karatowym złotem.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Scroll to Top