Drukarki 3D typu Laser Powder Bed Fusion od Aconity3D oferują praktycznie nieograniczone możliwości dla naukowców i inżynierów. Jako producent platform służących do przeprowadzania zaawansowanych badań nad nowymi materiałami metalicznymi, optymalizacji parametrów druku 3D i tworzenia skomplikowanych struktur komórkowych, Aconity3D stawia na pierwszym miejscu otwartość, innowacyjność i wszechstronność.
Firma oferuje szereg urządzeń, wśród których wyróżnić można jedną kompaktową drukarkę 3D – AconityMICRO (Ø100xH 150mm) dedykowaną do mikrowytwarzania, na przykład struktur komórkowych o ściankach 40 µm oraz cztery modułowe drukarki o różnej wielkości i możliwościach, w tym także moduł mikrodrukowania, jak w modelu AconityMICRO.
Drukarki 3D do metalu od Aconity3D charakteryzują się unikalną konstrukcją komory roboczej, która umożliwia łatwą i szybką zmianę drukowanego stopu. Do przyspieszenia procesu, firma oferuje dodatkową, mobilną komorę roboczą, która pozwala na zmianę materiału w drukarce w ciągu zaledwie 5 minut. Jest to niezwykle ważne dla naukowców i inżynierów, którzy chcą testować i porównywać różne rodzaje materiałów. Dzięki tym rozwiązaniom, drukarki Aconity3D są niezwykle elastyczne i umożliwiają eksperymentowanie z różnymi metalami i stopami.
AconityMINI | AconityMIDI | AconityMIDI+ | AconityTWO | |
---|---|---|---|---|
Maksymalne wymiary komory | Ø140 x H 190 mm | Ø170 x H 200 mm | Ø250 x H 250 mm | Ø400 x H 400 mm |
Możliwa liczba laserów | 1 | 2 | 4 | 4 |
Interesującą funkcją w urządzeniu AconityMIDI jest możliwość redukcji pola roboczego nawet do średnicy 25mm, wraz z podajnikiem proszku. Pozwala to na drukowanie z bardzo niewielkich ilości proszku – na przykład 100g – co umożliwia eksperymentowanie z wieloma materiałami przy niewielkim nakładzie czasowym i finansowym związanym z wytwarzaniem lub pozyskaniem sferycznych proszków metalicznych do badań.
Inną unikalną możliwością jest wyposażenie drukarek 3D Aconity3D – modeli MICRO i MIDI+ w system jednoczesnego druku 3D z wielu materiałów firmy Aerosint. Daje on możliwość kontrolowanego nakładania nawet trzech różnych proszków w ramach jednej warstwy, znacznie rozszerzając możliwości druku skomplikowanych elementów funkcjonalnych, takich jak części elektryczne czy wymienniki ciepła.
Jednym z atutów drukarek Aconity3D jest możliwość instalacji podgrzewanych platform roboczych, które mogą osiągać temperatury 800°C, a nawet do 1200°C w trybie grzania indukcyjnego. Umożliwia to przetwarzanie kruchych materiałów takich jak fazy międzymetaliczne TiAlN, które wymagają wysokich temperatur do druku i standardowo są drukowane jedynie w technologii przetapiania wiązką elektronów – EBM.
Drukarki 3D Aconity3D są również wyposażone w zaawansowany system kontroli parametrów skanowania lasera, zarówno pod kątem mocy, jak i średnicy plamki. To umożliwia precyzyjne dostosowanie procesu drukowania do specyfikacji danego materiału. Dodatkowo, oferują tryby oscylacyjne pracy lasera, możliwość wielokrotnego przetapiania powierzchni, a także zastosowanie zmiennych profili w ramach pojedynczego wektora skanowania.
Rozbudowane możliwości Aconity3D w zakresie wielolaserowego druku 3D to klucz do nowych, niezbadanych jeszcze strategii drukowania. W modelach MIDI+ oraz TWO, możliwe jest zastosowanie aż do czterech laserów mogących pracować na całym polu roboczym. W modelu MIDI mogą to być 2 lasery. Jest to rozwiązanie odmienne od większości dostępnych drukarek 3D z wieloma laserami, gdzie każdy z laserów zazwyczaj jest w stanie pracować tylko na części pola roboczego. Podejście zastosowane w urządzeniach Aconity3D umożliwia tworzenie złożonych strategii drukowania, które mogą na przykład obejmować zlokalizowane obróbki cieplne wprowadzane w trakcie procesu.
Aconity3D idzie jednak o krok dalej, oferując możliwość wyposażenia ich maszyn w nawet cztery lasery o mocy do 1200W każdy. Bardzo ciekawą opcją pod względem badawczym jest funkcja kształtowania wiązki od nLIGHT. Umożliwia ona generowanie plamki w kształcie pierścienia, co z kolei skutkuje wydajniejszym tworzeniem elementów o grubych przekrojach. Co więcej, kształt wiązki może być dynamicznie i płynnie modyfikowany – nawet 30 razy na sekundę. To pozwala na błyskawiczne przejście od procesu dużej wydajności do precyzyjnego wykańczania detali wydruku i skomplikowanych kształtów.
Niezwykle atrakcyjną opcją, jaką oferuje Aconity3D, jest możliwość wyposażenia drukarek 3D w zielony laser o mocy do 500W. Tego typu laser znacząco zwiększa możliwości przetwarzania materiałów, które tradycyjnie są trudne do obróbki w procesie druku 3D, takich jak miedź, aluminium, a także materiały szlachetne, takie jak srebro czy złoto. Może także ułatwić drukowanie niekonwencjonalnych proszków, na przykład z powłokami, czy przetwarzanie proszków utlenionych.
System kontroli przepływów gazów ochronnych i odciągu umożliwia zaawansowaną kontrolę atmosfery podczas drukowania, co jest szczególnie istotne podczas przetwarzania metali reaktywnych, takich jak magnez i jego stopy. Filtry mogą być wyposażone w systemy pasywacji reaktywnych proszków gwarantując bezpieczeństwo i wysoką jakość druku 3D. Dodatkowymi możliwościami jest stosowanie azotu jako gazu ochronnego, co może być alternatywą dla argonu w drukowaniu stali, lub możliwość druku w próżni.
Na koniec warto wspomnieć o modułowej konstrukcji Aconity3D, która pozwala na wiele opcji konfiguracji i daje możliwość dokupienia dodatkowych podzespołów już po zakupie samej drukarki 3D. W ten sposób technologia rozwija się wraz z potrzebami, stając się jeszcze bardziej wszechstronna i efektywna.
W rezultacie, urządzenia Aconity3D to nie tylko zaawansowane narzędzia do druku 3D – to platforma do badań, eksperymentów i innowacji. Dzięki nim można nie tylko badać, tworzyć i optymalizować, ale również przekraczać granice tego, co jest możliwe w świecie druku 3D z metali.