Medycyna regeneracyjna coraz śmielej sięga po rozwiązania wykorzystujące technologie druku 3D. Zaawansowane eksperymenty nad możliwością tworzenia funkcjonalnych tkanek powoli przechodzą etapy kolejnych badań, weryfikujących ich realne zastosowania. Specjalistom z Wydziału Inżynierii Medycznej z Uniwersytetu udało się opracować implant regeneracyjny, stymulujący wzrost i odtwarzanie połączeń nerwowych w rdzeniu kręgowym. A pierwsze wyniki prowadzonych badań są obiecujące.
Technologia druku 3D umożliwiła badaczom wykonania rusztowania, które zostało wypełnione komórkami macierzystymi. Jak dotąd wyniki ich prac są imponujące – prowadzone testy na zwierzętach przebiegają pomyślnie, a drukowane 3D implanty umożliwiły regenerację nerwów w uszkodzonych rdzeniach kręgowych szczurów. Na podstawie badań in vivo udało się zaobserwować, że rusztowanie nie tylko wspomaga odrastanie tkanek, ale również odpowiada za wyższą przeżywalność wszczepianych komórek macierzystych.
Co więcej, przygotowany scaffold pomaga komórkom rosnąć w uporządkowany sposób, co znacznie podnosi szansę na pełen sukces regeneracji połączeń nerwowych. Jak przyznaje zespołu badawczego, technologia druku 3D dała szansę na stworzenie modelu imitującego stabilną strukturę ośrodkowego układu nerwowego.
Implanty zawierają sieć kanałów o średnicy mniejszej niż ludzki włos, co pozwala nie tylko na rozwój komórek nerwowych, ale umożliwia ukrwienie tkanki – na podstawie badań naukowcy zauważyli również wzrost naczyń krwionośnych co jest świetnym prognostykiem dla rozwoju tego projektu. Sieć krwionośna jest niezwykle ważna dla komórek – naczynia kapilarne odpowiedzialne są zarówno za dostarczanie substancji odżywczych, jak i odprowadzanie produktów metabolizm.
Kolejnym krokiem w rozwoju projektu są badania kliniczne – miejmy nadzieję, że ich wyniki będą równie optymistyczne jak testów prowadzonych na zwierzętach.
Źródło: 3ders.org