DWS przedstawia kolejne szczegóły swojej autorskiej technologii druku 3D

Firma DWS skupia się na wykorzystaniu technologii addytywnych w dziedzinach, gdzie kluczowym kryterium wytwarzanych modeli jest precyzja. Modele wykonywane na potrzeby branży jubilerskiej czy dentystycznej często wyróżniają się skomplikowaną, szczegółową geometrią.

Podczas targów branży stomatologicznej odbywających się w Chicago, DWS przedstawił dalszy plan rozwoju w kierunku rozwiązań dedykowanych właśnie tej gałęzi medycznego druku 3D. W wywiadzie udzielonym podczas Chicago Midwinter Meeting Avi Reichental przedstawił szczegóły działania systemu DFAB, pracującego w technologii TSLA – desktopowego urządzenia stworzonego z myślą o gabinetach stomatologicznych oraz laboratoriach.

Urządzenie ma pozwolić na znacznie łatwiejsze wykonywanie protez zębowych, koron lub mostów w porównaniu z tradycyjnymi, manualnymi metodami. Zaprezentowany podczas targów model DFAB pozwala na wytwarzanie detali w czasie o wiele krótszym niż w przypadku ogólnodostępnych urządzeń drukujących 3D z żywic światłoutwardzalnych. Wykonanie spersonalizowanego, w pełni zgodnego z anatomią pacjenta mostu zębowego (uzyskanego dzięki użyciu skanera wewnątrzustengo) może zająć nawet 20 minut!

Jednak drukując przestrzennie ubytki warto pamiętać o zachowaniu jak największego podobieństwa do pozostałych zębów – wykorzystanie żywicy o zbyt jasnym odcieniu z pewnością będzie widocznie kontrastować na tle uzębienia pacjenta. Jako odpowiedź na ten problem DWS proponuje intuicyjne rozwiązanie DWS Photoshade, pozwalające na dostosowanie gradientów kolorów drukowanego 3D modelu na poziomie obsługi urządzenia.

Soft  pozwala na dokładne odtworzenie kolorytu nawet pojedynczych zębów dla uzyskania jak najbardziej naturalnego koloru – co więcej, DWS Photoshade automatycznie generuje podgląd pozwalając na kontrolowanie całego procesu.

Wysoka prędkość i precyzja urządzenia pozwala na wytwarzanie szczegółowych detali w czasie nawet jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Zastosowana technologia TSLA (Tilted Stereolitography) tzw. „ciągle płynącej żywicy” pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na wydruk 3D oraz otrzymanie pożądanego gradientu barw.

Również post-processing detalu jest szybki i przyjazny dla użytkownika – m.in. łatwo usuwalna sieć supportów pozwala na przyspieszenie całego procesu. Niewielki obszar roboczy drukarki 3D (47 x 18 x 40 mm) wynika z jej ściśle sprecyzowanego grona odbiorców.

Materiał wykorzystywany w urządzeniu jest w pełni certyfikowany, bezpieczny w użyciu – ostatnie badania pokazują, że odporność na ściskanie tego materiału jest porównywalna z konwencjonalnymi tworzywami stosowanymi w protetyce. W przypadku DFAB materiał podawany jest w kartridżach o pojemności odpowiedniej do pojedynczego wydruku, przez co minimalizowana jest ilość marnotrawionego tworzywa.

Źródło: dwssystems.com, dentistryiq.com

Scroll to Top