Werner Berry, konstruktor drukarek 3D, tworzący swój autorski projekt w postaci drukarki 3D typu delta – BerryBot 3D, opublikował niedawno na swoim kanale YouTube ciekawą koncepcję extrudera do filamentu. Z uwagi na potrzebę umieszczenia silnika krokowego w pozycji pionowej, Berry zaproponował zamianę tradycyjnego mechanizmu prowadzącego filament do drukarki wkrętem, który posłużyłby jako napęd gąsienicowy. Brzmi niczym opis radzieckiej, super tajnej łodzi podwodnej z „Polowania na Czerwony Październik„, lecz w rzeczywistości jest to dużo prostsze rozwiązanie. Przynajmniej na papierze…
Pierwszą drukarką 3D stosującą tego typu rozwiązanie był Rapman BfBs, z tym że tam filament był podawany pod pewnym kątem. Mimo to, do tej pory nie udało się skonstruować w pełni funkcjonalnej (precyzyjnej, trwałej i powtarzalnej) drukarki 3D wykorzystującej ten mechanizm. Posiada on tymczasem kilka zalet nad tradycyjnym sposobem podawania filamentu. Przy wykorzystaniu wkrętu jako prowadnicy drutu do głowicy drukarki, będzie on przywierał do materiału na całej swojej powierzchni, podczas gdy przy zwykłym prowadzeniu, filament jest dociskany punktowo w określonym miejscu. Mechanizm gąsienicowy będzie powadził filament pewniej i z większą siłą, a przy tym nie musi go dociskać tak mocno jak w przypadku prowadnicy punktowej.
Poniżej znajduje się film, na którym Berry prezentuje opis swojego pomysłu i sposób jego wdrożenia. Rozwiązanie wydaje się być ciekawe i pozostaje mieć nadzieję, że w międzyczasie gdzieś nie pojawi się jakiś patent na tego typu mechanizm, skutecznie utrudniający jego rozwój i możliwość wdrożeń.
Jeśli chodzi o samą drukarkę BerryBot 3D, to posiada ona następujące parametry i cechy:
- stół o średnicy 35,5 cm (14 cali), szybko nagrzewający się (110 volt)
- możliwość odłączenia (zdjęcia z magnesów) hot endu i ponownej instalacji w niecałe 15 sekund – przydatne przy druku 3D z różnych kolorów
- szpula z filamentem założona na górze konstrukcji i podawana w sposób pionowy
- aluminiowa rama z maksymalnym chłodzeniem silników krokowych i elektroniki