W dniach 5-8 września w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik, odbył się Festiwal Przemiany poświęcony nowoczesnym trendom w dziedzinie nauki, nowych technologii, projektowania przestrzennego, designu oraz druku 3D. W ciągu czterech dni odbyło się wiele warsztatów, wykładów, prezentacji i imprez. Festiwal uświetniło swoją obecnością kilka niezwykle znanych na świecie nazwisk, jak choćby prof. Behrokh Khoshnevis, opowiadający o projekcie drukowania baz kosmicznych na Księżycu. Nas jednak najbardziej interesowała sala, w której swoje urządzenia prezentowali przedstawiciele rodzimej branży druku 3D.
Na Festiwalu pojawiło się pięć firm działających w branży druku 3D w Polsce:
- MakerBot – to tu miała miejsce oficjalna premiera pierwszego autoryzowanego dealera tych urządzeń w Polsce. Od września tego roku, każdy z nas może dokonać zakupu najsłynniejszej chyba drukarki 3D na świecie, bez obaw o kwestie serwisowe czy gwarancyjne. Korzystając z okazji, przeprowadziłem wywiad z Piotrem Gurgą przedstawicielem firmy.
- ZMorph – czyli dzieło Przemka Jaworskiego, prekursora technologii RepRap w Polsce. ZMorph jako pierwsza polska drukarka 3D, może od niedawna drukować przy pomocy ceramiki i ciasta!
- Omni3D – firma była reprezentowana przez swojego współzałożyciela Bartka Barłowskiego i… Reality Makera, czyli Kamila Dziadkiewicza, pierwszego vlogera o druku 3D i Technology Evangelisty Omni3D. Wywiad z Kamilem możecie przeczytać tutaj.
- Solveere – dystrybutor profesjonalnych maszyn do druku 3D jak Inspire, czy Mcor, jak również uznawanych za jedne z najlepszych na rynku drukarek niskobudżetowych, chińskie Up!2 Plus.
- Bibus Menos – czołowa firmy z branży rapid prototyping, której obecni na evencie przedstawiciele tworzą niezależnie od tego jeden z najlepszych serwisów internetowych o tej tematyce: www.przyrostowo.pl.
Oprócz tego można było obejrzeć całą masę profesjonalnych modeli wydrukowanych przy użyciu profesjonalnych drukarek 3D autorstwa m.in. belgijskich gigantów druku 3D – MATERIALISE. Oddzielnymi atrakcjami było stoisko ze skanerem 3D, na którym można było zeskanować swoją twarz, a nawet… glinianą figurkę Papieża oraz jedna z pierwszych profesjonalnych drukarek 3D do… czekolady, autorstwa Robots in Gastronomy.
Podsumowując, był to bardzo ciekawy event i z pewnością świetna atrakcja dla osób, które druk 3D kojarzą jedynie z internetu, gazet i telewizji. Przedstawiciele każdej z firm udzielali dziesiątek odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące technologii druku 3D i prezentowanych urządzeń. Zachęcam do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.