Formy do odlewów to jedno z popularniejszych zastosowań metody druku 3D. Jednak nie wszystkie materiały nadają się do tego typu zastosowań, dlatego firma Machinable Wax wprowadziła do sprzedaży swój nowy, specjalistyczny filament. Jakie są jego właściwości?
Nawet tak duże firmy jak Siemens wykorzystują tradycyjne drukarki FDM do wspierania procesów produkcyjnych poprzez drukowanie form do wykonywania odlewów. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych tworzyw do tego typu zastosowań jest PLA. Materiał ten najlepiej się wytapia. Nie oznacza to, że jest idealny, ponieważ pozostawia niewielką ilość popiołu, która może spowodować zanieczyszczenie formy, ale spośród wszystkich popularnych tworzyw zostawia go najmniej. Ilość ta przeważnie mieści się w granicach zakresu tolerancji.
Amerykańska firma Machinable Wax wypuściła właśnie linię filamentów Print2Cast przeznaczoną specjalnie do wykonywania odlewów. Jest to tworzywo wykonane głównie z wosku, które wypalając się daje bardzo „czyste” rezultaty, niemal bez żadnych pozostałości. Dodatkową jego zaletą jest to, że może być polerowany i obrabiany zdecydowanie łatwiej niż „plastikowe” filamenty.
Niestety filamentem P2C nie będziemy w stanie drukować na każdej drukarce 3D. Jest to materiał charakteryzujący się dużą miękkością. Można porównać go do tworzyw elastycznych. Na wszystkich urządzeniach, na których da się drukować z filamentów gumopodobnych, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z Print2Cast.
Kolejną przeszkodą może się okazać problem z przyklejeniem wydruku do stołu. Producent zaleca stosowanie lakieru do włosów bezpośrednio na czystym szkle, umieszczonym na podgrzewanym stoliku. Powinno się nanieść około 6 warstw, z których każda poprzednia powinna zaschnąć przed nałożeniem kolejnej.
Inne zalecenia producenta:
- Temperatura druku: 140 st. C-150 st. C (można próbować też bez podgrzewania),
- Temperatura stołu: 65-75 st. C,
- Ilość obrysów: 2-3 dla typowych modeli,
- Prędkość druku: 20-70 mm/s,
- Należy też odczekać aż ostygną poszczególne warstwy lub zapewnić dobre chłodzenie.
Filament dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 3 mm, a 1 kg szpula wyceniona została na 50$, więc całkiem uczciwie, biorąc pod uwagę jego możliwości.
Źródło: www.fabbaloo.com, www.machinablewax.com
Zdjęcia: [1][2]