Flashforge to producent popularnych, konsumenckich drukarek 3D, działających w technologii FDM. Idąc z duchem czasu i podążając za trendami rynkowymi, wprowadza właśnie do swojej oferty pierwsze urządzenie drukujące z fotopolimerów utwardzanych projektorem DLP.
Na pierwszy rzut oka konstrukcja wyróżnia się nieco spośród innych, tego typu drukarek 3D. Twórcy postarali się o to, aby ich urządzenie przyciągało wzrok niebanalnym, lekko futurystycznym wzornictwem. Hunter wygląda po prostu bardzo solidnie i sprawia wrażenie maszyny wysokiej klasy.
To co jest najbardziej istotne w omawianej drukarce 3D, to fakt zastosowania specjalnego, opracowanego przez Flashforge projektora. Nie znajdziemy tutaj zatem seryjnego projektora, który został zaprojektowany w celu wyświetlania między innymi filmów, przeznaczonego na rynek konsumencki. Taki zabieg ma jedną, bardzo istotną przewagę. Wykonując źródło światła od zera mamy pełną kontrolę nad długością emitowanej przez niego fali, co pozwala na idealne zgranie z parametrami stosowanej żywicy, czyniąc proces jej utwardzania tak efektywnym, jak jest to tylko możliwe.
Jeśli jesteśmy już przy żywicach, to Hunter korzysta z dedykowanych materiałów Flashforge, ale producent nie blokuje możliwości stosowania tych, pochodzących z innych źródeł. Jak nie trudno się jednak domyśleć najlepsze rezultaty (a już na pewno najszybciej) uzyskamy na oryginałach. W tej chwili dostępne są cztery rodzaje żywic:
- FH1100 Standard – żywica standardowa, dostępna w kolorze szarym,
- FH1200 Castable – żywica odlewnicza, dostępna w kolorze żółtym,
- luxaprint 3D shell Bio-compatible – żywica biokompatybilna przeznaczona do wydruków mających bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem, dostępna w kolorze przypominającym ludzką skórę (bardziej różowym),
- FH1400 Tough – żywica o zwiększonej wytrzymałości, dostępna w kolorze niebieskim.
Hunter korzysta z kuwet na żywicę, w których jako dna używamy cieniutkiej folii FEP. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony jest to jeden z najszybszych do zaaplikowania systemów, a z drugiej narażający na wycieki i, w przypadku kiedy folia jest źle naciągnięta, nieidealną powierzchnię zewnętrzną drukowanego modelu. W konstrukcji zastosowano również wysokiej jakości układ mechaniczny osi Z, który pozwala na gładkie prowadzenie platformy z dokładnością do pojedynczych mikrometrów. Sterować drukarką możemy przy pomocy dużego, kolorowego, dotykowego panelu LCD.
Specyfikacja:
- obszar roboczy: 120 x 67,5 x 150 mm,
- rozdzielczość XY: 62,5 mikrometra,
- wysokość warstwy: 12,5/25/50 mikrometrów,
- źródło światła: projektor Led emitujący światło o długości fali 405 nm,
- format plików: STL,
- wymiary zewnętrzne drukarki: 360 x 310 x 565 mm,
- waga: 17,8 kg,
- oprogramowanie: FlashPrint,
- łączność: USB, WiFi.
Urządzenie ma być dostępne w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu w cenie około 3500 $.
Źródło: www.fabbaloo.com, www.print3dd.com