Halloween: jednoczęściowe, rozsuwane szpony Wolverina

Jutro Halloween więc czas najwyższy przygotować przebranie. Śpieszcie się jednak, gdyż szpony Wolverina drukują się bez mała 16 godzin (sztuka).

Halloween, Dziady, Noc Światła. Różne tradycje, różne kultury i obrzędy religijne. Choć kościół katolicki przestrzega przez igraniem z Halloween, oferując w zamian Noc Światła, święto z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Mimo różnić ideologicznych i promowanych postaw, każde z wymienionych przeze mnie tradycji świętowania nocy z 31 października na 1 listopada dotyczy tego samego zagadnienia: memento mortuis (łac.)

Stąd tradycja przebierania się za złe duchy, demony i inne istoty kojarzone ze śmiercią, bądź Światem Pomiędzy. Tradycja ta sięga co najmniej 2 tys. lat wstecz, najprawdopodobniej celtyckiego święta Samhain, a dla Słowian możliwe iż jeszcze wcześniej. Sama idea przebierania się na przestrzeni wieków mocno ewoluowała, naznaczona popkulturą. Genezy można upatrywać w przebieraniu się w łachmany, aby zniechęcić dusze do zajęcia własnego ciała (wierzenia celtyckie), lub przygotowywanie specyficznych masek (Dziady). Nie mniej święta te służą głównie pamięci i szacunkowi dla dusz zmarłych przodków.

Nawiązując do popkultury mamy oto świetnie przygotowany projekt jednoczęściowych, wysuwanych ostrzy Wolverina (Marvel, X-Men). Szczególnie zachęcająco wygląda filmik promujący cały projekt. Autorem tego dzieła jest Samuel N. Bernier ekspert francuskiego LeFabShop. Jak sam podkreśla sam jest niepokornym fanem superbohaterów, a Halloween to taki dzień w roku, kiedy bez hamulców możesz dać upust swoim fantazjom i samemu (z drukarką 3D) zrobić naprawdę dobre przebranie.

Wolverine

Osobiście szczerze mu dziękuję, gdyż jakiś czas temu na potrzeby LARP-owania (Live Action Role Play) potrzebowałem swoistych szponów, nie koniecznie Wolverina (a wręcz wprost przeciwnie). Tak czy inaczej próżno szukać porządnego modelu w zbiorach internetowych. Ten projekt natomiast świetnie sprawdzi się jako szponiasty atrybut różnych postaci i do tego w różnych sytaucjach.

Wracając do samego modelu, Bernierowi zależało na to tym, aby jego model można było wydrukować w jednym podejściu, bez konieczności drukowania z podporami, łączenia/klejenia/wyklepywania i innego cudowania, które sprawia, że druk 3D jest całkowicie bez sensu. Korzystając ze swojego doświadczenia przy projektowaniu teleskopowego miecza świetlnego, stworzył model spełniający te oczekiwania, co ilustruje filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=jmRWJGxAqlk

Jedyne co może się przydać to niewielki kawałem papieru ściernego (200), aby upewnić się, że poszczególne części chodzą płynnie. Ostatnia porada od autora: “(..) jeżeli mimo przetarcia papierem macie problem z wyciąganiem ostrzy, użyjcie odrobiny oleju, ale dopiero po malowaniu.”

lefabshop-shares-easy-project-for-an-awesome-halloween-costume-5

Model możecie pobrać ze strony Instructables, lub Thingiverse. Wydrukowany był na raft’cie, bez supportów, warstwie 0.2 mm i 10 % wypełnieniem. Osobiście będę próbował wydruku przy wypełnieniu 50%+, gdyż nie ufam wytrzymałości z poziomu 10 procent. Kiedy wydruk się skończy podzielę się zdjęciami.

Mrocznego Halloween!

Źródła: www.3ders.org, www.instructables.com, www.en.wikipedia.org, www.pl.wikipedia.orgwww.thingiverse.com

Scroll to Top