W procesie tworzenia produktu od podstaw niesamowicie ważny jest czynnik czasu – często od tego jak szybko pomysł zostanie przekuty w rzeczywistość zależy przyszłość całego projektu. W przemyśle obronnym zwiększenie tempa prac projektowych już na wczesnym etapie koncepcyjnym, wpływa na szybsze rozpoczęcie produkcji seryjnej, a co za tym idzie dostarczenia rozwiązań klientom.
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Już od lat są liderem w projektowaniu i produkcji zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, broni wsparcia piechoty oraz broni strzeleckiej. Są dostarczycielami sprzętu wojskowego dla polskich sił zbrojnych oraz odbiorców zagranicznych.
Integralną częścią Zakładów Mechanicznych Tarnów jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, wyposażone w szereg nowoczesnych urządzeń wspierających tworzenie nowych rozwiązań m.in. na potrzeby armii. Dla spółki nieocenioną wartość stanowi innowacyjność wyrobów, którą uważa za jeden z największych atutów swoich produktów.
Dążenie do stałego rozwoju swoich produktów połączone z otwartością na nowe rozwiązania projektowe i produkcyjne doprowadziły ZM Tarnów do decyzji zoptymalizowania procesu projektowania poprzez zastosowanie drukarek HBOT 3D F300.
Inżynierowie z ZM Tarnów prowadzą prace m.in. nad projektami uzbrojenia, w tym najnowocześniejszych karabinów wyborowych. Samopowtarzalny Karabin Wyborowy czyli SKW jest nowym projektem, który obecnie jest w trakcie realizacji. Prace obejmują stworzenie karabinu na nabój .338 Lapua Magnum oraz w kalibrze .308 Winchester.
Podczas dotychczasowych projektów zespół bazował na sprawdzonych rozwiązaniach, jednak w przypadku prac nad wspomnianym karabinem została zastosowana całkowicie nowa koncepcja. Postawiono przede wszystkim na ergonomię. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu CAD (przeznaczonemu do projektowania w środowisku 3D), fotorealistycznym wizualizacjom oraz technologii druku 3D skrócono czas realizacji wdrożenia do produkcji seryjnej do zaledwie 2,5 roku od rozpoczęcia pierwszych prac projektowych.
Za pomocą drukarek HBOT 3D F300 konstruktorzy Tarnowskich Zakładów Mechanicznych dopracowali ergonomię wyrobu np. kolby oraz komory spustowej, zoptymalizowali wygląd karabinu, a także przeprowadzili podstawowe analizy. Zastosowana technologia druku 3D pozwoliła na wyeliminowanie wielu problemów już na wczesnych etapach projektu, zanim dokumentacja konstrukcyjna została przekazana do wykonania.
„To dzięki technologii druku 3D mieliśmy możliwość bezpośredniego przejścia od tego co widzieliśmy wirtualnie w programie do rzeczywistości i namacalnego sprawdzenia wyrobu z ominięciem całej ścieżki towarzyszącej normalnemu procesowi wytwarzania, czyli opracowaniu technologii wdrożenia, oczywiście przy dużo niższych kosztach”
Rafał Szela, konstruktor SKW
Standardowo wszystkie prototypy wykonywane były z metalu, co generowało wysokie koszty. Poprawki wprowadzane do projektu wymagały stworzenia kolejnych kosztownych prototypów – wydłużało to znacząco czas procesu projektowania, uniemożliwiając sprawne przejście do kolejnego etapu.
SKW był pierwszym projektem przy realizacji którego ZM Tarnów S.A. zastosował drukarkę HBOT 3D F300. Jak podkreśla Damian Jarosz, kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznych – efektem zastosowania drukarki HBOT 3D F300 jest zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu projektu, co sprawiło, że karabin pojawi się na rynku rok wcześniej niż początkowo planowano. Tak dobry rezultat sprawił, że HBOT 3D znajduje zastosowanie we wszystkich projektach, nad którymi pracują obecnie konstruktorzy Tarnowskich Zakładów Mechanicznych.