W czasach, kiedy praca zdalna stała się standardem, kluczowe znaczenie mają narzędzia, które pozwolają na łatwą komunikację i szybką wymianę kolejnych etapów prac projektowych między członkami zespołu. Co więcej, wymiana opinii pomiędzy współpracownikami a zleceniodawcami już na wczesnych etapach projektu pomaga w otrzymaniu optymalnego produktu finalnego, będącego najlepszym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami klienta a możliwościami zespołu twórczego.
Jednak członkowie zespołów projektowych nie zawsze są osobami pracującymi w obrębie tej samej branży, przez co nie zawsze są posiadaczami specjalistycznego oprogramowania graficznego do odczytu plików. Jak zatem dzielić się wynikami swojej pracy z innymi, bez konieczności instalowania profesjonalnego softu?
Rozwiązaniem tych problemów może okazać się powstały w 2017 roku w Lublinie projekt iMeshup, mający zrewolucjonizować komunikację w projektach graficznych i animacji 3D. Narzędzie umożliwia umożliwia dzielenie się i edytowanie plików 3D za pośrednictwem przeglądarki internetowej – autorzy twierdzą, że iMeshup ma szansę zyskać popularność w środowisku projektantów 3D, stając się ogólnodostępnym rozwiązaniem niczym znany wszystkim Google Docs.
Narzędzie optymalizuje pracę projektów realizowanych w myśl koncepcji Building Information Modeling (BIM), która zakłada, że wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia mają dostęp do tych samych zasobów informacji, w tym samym czasie za pośrednictwem platform technologicznych.
W przypadku, iMeshup szczególnie interesująca jest możliwość przesyłania precyzyjnych uwag na temat konkretnych elementów projektu, pozwalając na dyskusję członków zespołu. Wystarczy załadować pliki na stronę, a później dowolnie obracać i sprawdzać ich zgodność z ustaleniami, komentować każdy detal projektu.
Łukasz Borchmann, co-CTO iMeshup tłumaczy, że platforma umożliwia edytowanie najpopularniejszych plików 3D używanych w programach do modelowania przestrzennego: SketchUp, Blender czy Autodesk (obsługuje pliki o formatach .obj .fbx .dae i .skp., a wkrótce również .rvt .3ds .dwg).
Co więcej, iMeshup pozwala na zaprezentowanie modeli w wirtualnej rzeczywistości. Platforma iMeshup obsługując wiele rodzajów plików 3D, dystrybuuje je do każdego dostępnego formatu VR (Mobile, Oculus, HTC Vive). Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości pomaga w optymalizacji fazy projektowania – wśród firm stosujących rozwiązania VR jest m.in. Fisher Price, prowadzący zaawansowane testy produktów bez konieczności wykonywania ich fizycznych prototypów.
Ceny abonamentów umożliwiające korzystanie z platformy iMeshup zaczynają się od 29 dolarów – dodatkowo, pierwszy miesiąc używania jest darmowy. Klient nie musi również instalować oprogramowania na komputerze – dostęp odbywa się bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Jak mówi Duc Vu Hoang, CEO iMeshup, ich rozwiązanie ma być znacznym ułatwieniem w komunikacji podczas pracy nad projektem, który w niedługim czasie ma szansę zyskać popularność porównywalną z internetowymi edytorami tekstów.