Impossible Objects zapowiedziało premierę nowej, kompozytowej drukarki 3D – CBAM 25, do której dojdzie w przyszłym miesiącu na targach RAPID +TCT w Chicago. Firma reklamuje swoje urządzenie jako „drukujące piętnaście razy szybciej niż najszybsza konkurencja” oraz wykorzystanie jej jako narzędzie do masowej produkcji kompozytowych części, powstających w technologii druku 3D. Nowa drukarka 3D ma być dostępna komercyjnie na początku 2024 roku i ma korzystać z zaawansowanych materiałów o wysokich właściwościach mechanicznych i tolerancji.
Drukarki 3D Impossible Objects wykorzystują dość specyficzną metodę druku 3D z wykorzystaniem natryskiwania tuszy. Najpierw arkusze z włókna węglowego lub szklanego są podawane do drukarki 3D. Kolejne warstwy modelu 3D są drukowane na arkuszach przy użyciu technologii natryskiwania przezroczystego lepiszcza. Następnie, wysokowydajny proszek polimerowy jest nakładany na arkusz przylegając do warstwy lepiszcza. Nadmiar proszku jest usuwany, pozostawiając go w kształcie mapy bitowej. Proces jest powtarzany dla wszystkich warstw.
Arkusze są układane w stos, a następnie podgrzewane do temperatury topnienia polimeru i prasowane w celu utrwalenia części dla zadanej wysokości. W procesie mechanicznym lub chemicznym usuwa się niezwiązane fragmenty arkuszy, odsłaniając końcową część.
Wysokowydajne materiały kompozytowe jakie mają być stosowane w CBAM 25, mają umożliwić inżynierom projektowanie mocniejszych, lżejszych i bardziej trwałych części. Szczególnie godne uwagi jest zastosowanie materiału Carbon Fiber PEEK, który charakteryzuje się wysoką odpornością chemiczną, termiczną oraz właściwościami mechanicznymi przewyższającymi większość tworzyw inżynieryjnych. Części z Carbon Fiber PEEK stanowią alternatywę dla aluminium, z którego produkowane są narzędzia, części zamienne, naprawcze oraz elementy o charakterze końcowym. Impossible Objects obecnie produkuje i sprzedaje części na takich rynkach jak elektronarzędzia oraz przemysł lotniczy, obronny i transportowy. Drukarki 3D mają także zastępować obróbkę CNC, oferując większą swobodę geometryczną.
Steve Hoover, dyrektor generalny Impossible Objects, podkreśla znaczenie prędkości produkcji w w nowym CBAM 25 – „z poprawą szybkości o piętnaście razy w porównaniu z istniejącymi drukarkami 3D, CBAM 25 pozwala na przejście druku 3D z prototypowania do głównego nurtu produkcji. Trudno jest rzeczywiście wyobrazić sobie, co oznacza piętnastokrotnie szybsza prędkość. Dla porównania, to różnica w prędkości pomiędzy najszybszym człowiekiem biegnącym na milę a bolidem Formuły 1 na prostej. Taka sama różnica występuje pomiędzy naszym nowym CBAM 25 a wcześniejszymi technologiami. Wierzymy, że jest to ogromny krok naprzód nie tylko dla naszej firmy, ale także dla całej branży, gdyż wprowadza druk 3D do produkcji masowej.”
Źródło: materiały prasowe Impossible Objects