Kodak coraz intensywniej wkracza na rynek druku 3D, wprowadzając do oferty nowe wysokotemperaturowe filamenty dla sektora inżynieryjnego – Akryl i Nylon 6/66/12. Firma zaprezentowała również nowe akcesoria do swojej drukarki 3D Kodak Portrait, które pozwolą użytkownikom pracę z szerszym niż do tej pory spektrum materiałów.
Kodak ogłosił wejście do branży druku 3D w 2017 r. Rok później, na targach Formnext 2018 zaprezentował debiutancką drukarkę 3D Portrait oraz linię autorskich filamentów w postaci PLA, ABS, Flex 98, HIPS, PETG, dwoma gatunkami nylonu i rozpuszczalnym w wodzie PVA. Teraz do tej listy dochodzą wspomniany Akryl i kolejny gatunek nylonu.
Pierwszy z materiałów – Akryl, charakteryzuje się właściwościami poliwęglanowymi, takimi jak wysoka sztywność i przewodność świetlna, a także łatwością w druku 3D w technologii FDM. Zdaniem producenta, nowy filament nadaje się do zastosowań optycznych ze względu na dobre przewodzenie światła i przezroczystość. Ma również niskie tarcie, dzięki czemu nadaje się do tworzenia ruchomych części i jest odporny na wysokie temperatury.
Nylon 6/66/12 oferuje większą elastyczność niż tradycyjny nylon i znacznie mniejsze ryzyko odkształcenia – przynajmniej podczas drukowania z niego na Kodak Portrait. Materiał jest idealny do drukowania części wymagających wytrzymałości, odporności na rozciąganie i odwzorowywania drobnych szczegółów.
Aby w pełni wykorzystać możliwości nowych filamentów, Kodak wprowadził dodatkowo nową serię akcesoriów do swojej drukarki 3D, która umożliwia stosowanie szeregu kombinacji materiałów w systemie drukowania z dwóch głowic drukujących. Wśród akcesoriów znajdują się dwa lustrzane odbicia głowic E3D (jedna wykonana z metalu, drugi z PTFE), dzięki czemu można drukować detale z dwóch materiałów w wysokiej temperaturze lub dwóch materiałów w niskiej.
Więcej informacji na temat rozwiązań Kodak znajdziecie na stronie oficjalnego dystrybutora w Polsce – get3D.
Źródło: materiały prasowe