Kompendium materiałów do druku 3D – ABS

ABS to kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy otrzymywany z ropy naftowej. To, obok PLA, jeden z najczęściej wykorzystywanych w technologii FFF materiałów. Co warto o nim wiedzieć?

Jego mechaniczne właściwości dały mu dużą popularność w przemyśle i znalazły zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju obudów, przycisków, uchwytów i wielu, wielu innych. Znajdziemy go wszędzie, od mebli i rur, przez elementy w samochodach, RTV, pralkach i drobnym AGD kuchennym, po całe pojemniki i zabawki. Koronnym i najczęściej przytaczanym przykładem zastosowania ABS są klocki LEGO.

Wśród właściwości stojących za popularnością tego termoplastu należy wymienić jego twardość, odporność na uderzenia i ścieranie oraz dobrą tolerancję wysokich temperatur. Zachowuje bowiem swoje właściwości w zakresie temperatur od -20 do 80°C (a niektórzy producenci filamentu piszą nawet o temperaturze 98°C). W związku z tym, w przeciwieństwie do PLA, można go bez obaw używać między innymi wewnątrz samochodu. Nie jest jednak odporny na UV, kruszejąc po długim czasie wystawienia na światło słoneczne. Cechuje się też mniejszą sztywnością niż PLA.

Druk 3D z ABS może stanowić spore wyzwanie dla początkujących użytkowników. Pomimo swojej popularności, jest dość wymagającym materiałem. Źródłem problemów w druku 3D jest wysoki skurcz materiału – kilkukrotnie większy niż w przypadku PLA. Szybkie schłodzenie wydruku spowoduje jego pękanie oraz „podwijanie się” na stole. Dlatego też wysoce wskazane jest stosowanie zamkniętej komory grzewczej oraz podgrzewanego stołu roboczego.

Nieprawidłowo dobrane parametry druku 3D mogą prowadzić do pękania materiału i odkształceń, co dyskwalifikuje wydruk 3D pod względem jakości.

Podczas druku temperatura ekstrudera ma wynosić – w zależności od producenta filamentu oraz samej drukarki 3D – między 220 a 260°C, zaś temperatura stołu – mieścić się w zakresie 80-110°C. Trudniej niż w przypadku PLA uzyskać dobrą dokładność wymiarową.

Materiał ten, tak uciążliwy w druku 3D, jest bardzo wdzięczny podczas obróbki. Podpory odchodzą względnie łatwo. Można go szlifować, a także wygładzać rozpuszczalnikiem – dzięki temu, że ABS rozpuszcza się w acetonie, pozostawienie wydruku w oparach acetonu pozwala na wygładzenie jego powierzchni.

Metoda, jeśli odpowiednio zastosowana, pozwala na uzyskanie gładkich ścianek bez widocznych warstw, jednak łatwo o zniszczenie detali, a sam aceton jest łatwopalny i drażniący.

W poprawnie wykonanych wydrukach można wiercić bez ryzyka ich odkształcenia, czy pęknięcia. Jest dobrym materiałem do wykonywania niewielkich modeli, które muszą być wytrzymałe – jak różnego elementy mechaniczne.

Jako tworzywo sztuczne, powstające z ropy naftowej, ABS podczas ogrzewania do wysokich temperatur może wydzielać opary o potencjalnie szkodliwym wpływie na organizm. Pomimo, że piroliza zachodzi w dużo wyższych temperaturach (380-430°C) niż te osiągane w ekstruderze, podczas druku 3D wydzielane są szkodliwe substancje o stężeniu wyższym, niż w przypadku PLA. Stąd wskazane jest nieprzebywanie przez długi czas w jednym pomieszczeniu z działającą drukarką 3D oraz pomimo wrażliwości wydruków na nagłe chłodzenie, wietrzenie pomieszczenia.

ZOBACZ: Czy drukarki 3D są bezpieczne? Fakty i mity o emisji zanieczyszczeń podczas przetapiania tworzyw termoplastycznych…

Ceny ABS są bardzo podobne do cen PLA i mieszczą się w zakresie od 60 do 200 zł za kg. Filamenty dostarczane przez producentów drukarek 3D, przeznaczone dla ich urządzeń, mogą kosztować do 250zł/kg.

Scroll to Top