Koreańscy naukowcy opracowali biodegradowalny materiał do druku 3D implantów kości twarzy

Chociaż produkcja protez wydrukowanych w 3D może wydawać się całkiem normalnym i powszechnym zjawiskiem, to jest to obszar wymagający licznych badań i usprawnień. Co zrobić, by wszczepianie implantów nie powodowało żadnych późniejszych konsekwencji zdrowotnych? Zespół koreańskich naukowców postanowił rozwiązać ten problem i stworzył biodegradowalny materiał, który może być wykorzystany do tworzenia wydruków 3D, które można wykorzystać przy operacjach twarzy. Dzięki jego właściwościom pozwalają na bardzo szybką regenerację tkanki po przeszczepie.

Informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez Ministerstwo Nauki Korei Południowej. Zespół badawczy był prowadzony przez profesora Yoon Won-soo, który od lat pracował z systemami do biodruku 3D oraz produkował i ulepszał materiały przeznaczone do przeprowadzania przeszczepów. Na początku tego roku jego grupa naukowców opracowała biodegradowalną siatkę, wykorzystywaną przy operacjach kości twarzy, która ma akceptację Ministerstwa Żywności i Leków Korei Południowej.

Niestety regeneracja tkanek, ryzyko odrzucenia implantów oraz same ich projektowanie, to wyzwania, które wciąż stoją przed światem medycyny. Obecnie wielu pacjentów z uszkodzonymi kośćmi twarzy przechodzi przez bolesny proces odtwarzania ich przy wykorzystaniu innych kości z ich organizmu. Wytwarza się z nich odpowiednie implanty i często używa się do tego dodatkowych struktur podporowych.

implant3D1

Druk 3D jest w tym przypadku przyjazną pacjentowi alternatywą, ponieważ eliminuje potrzebę ekstrakcji kości. Poza tym, zastosowanie koreańskiego biodegradowalnego materiału pozwala na skrócenie czasu operacji z 8 do 2 godzin. Jest on medycznym polimerem, wykonanym z PCL (polikaprolaktonu), który powoli rozpuszcza się w organizmie, ułatwiając rozwijanie się tkanki (proces ten zajmuje 2-3 lata). Właściwość ta pozwala na wyeliminowanie efektów ubocznych, takich jak choćby pojawianie się stanów zapalnych, z którymi borykają się pacjenci używający stałych implantów.

Materiał wykonany z PCL jest sprzedawany przez firmę założoną przez profesora Yoon Won-soo o nazwie T&R Biofab. Będzie on wykorzystywany w systemie do biodruku 3D, opracowywanym przez 2 uczelnie wyższe: Korea Polytechnic University, Pohang University of Science & Technology oraz Seoul St. Mary’s Hospital. Urządzenie to jest wyposażone w system pozwalający na wydruk 3D różnych tkanek i organów ludzkich z biotuszy składających się z żywych komórek.

implant3D2

Kolejnym zadaniem, którego podjął się zespół badawczy, było opracowanie materiału do druku 3D, będącego połączeniem PCL i fosforanu wapnia, który pozwoli na jeszcze szybszą regenerację kości. Jest on obecnie testowany przez Ministerstwo Żywności i Leków Korei Południowej.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top