Jeśli udało Ci się już wybrać drukarkę 3D – czas na pierwszy wydruk! Jego jakość w dużej mierze zależy od filamentu, jaki wybierzesz, a wybór nie jest wcale łatwy – ilość materiałów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy.
O czym trzeba pamiętać podczas kupowania materiału? Oto kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć podczas poszukiwania filamentu idealnego.
Jakiej drukarki 3D używasz?
Filamenet powienien być koherentny od Twojej drukarki 3D – różne materiały wymagają przecież różnych temperatur druku 3D. Standardowe tworzywa jak PLA czy ABS mają stosunkowo niską temperaturę druku (190-220°C dla PLA i 230-250°C), jeżeli jednak chcesz drukować filamentami z dodatkami m.in. włókna węglowego musisz upewnić się, że Twoja drukarka 3D może rozgrzać głowicę do wysokich temperatur (powyżej 300°C).
Tworzywa o wysokiej temperaturze druku 3D są bardziej podatne na skurcz (np. ABS lub Nylon), w takim przypadku konieczne jest podgrzanie stołu drukarki 3D. Również użycie urządzenia z zamkniętą komorą roboczą skutecznie ograniczy wahania temperatur i poprawi jakość wydruków.
Coraz więcej drukarek 3D posiada zabezpieczenia uniemożliwiające zastosowanie zamienników oryginalnych materiałów (które sprytniejszym drukarzom 3D udaje się jednak skutecznie obejść). Materiały dedykowane są co prawda gwarancją automatyzacji całego procesu wysokiej jakości wydruków, jednak ich cena jest często silnym bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań zamienników.
Co chcesz wydrukować?
Skoro znasz już możliwości swojej drukarki 3D, warto zastanowić się jaki materiał będzie najodpowiedniejszy do naszego wydruku? Zadaj sobie podstawowe pytanie – czy wydruk ma służyć do celów pokazowych czy użytkowych?
Jeżeli potrzebujesz funkcjonalnego prototypu lub praktycznych elementów o wysokiej odporności mechanicznej lub termicznej wybierz ABS. Może on być również wykorzystywany do tworzenia detali końcowych. Jednak proces druku nie jest tak bezproblemowy jak w przypadku PLA. Więcej o wadach i zaletach tych materiałów przeczytasz tutaj.
Z kolei PLA jest filamentem wprost stworzonym do wydruków konceptowych (które nie muszą spełniać wysokich wymogów chemiczno-fizycznych) czy prostych figurek i zabawek.
Ile możesz na to wydać?
Ceny filamentów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Materiały różnią się pod względem jakości i wytrzymałości i niestety zazwyczaj lepsze właściwości generują wyższy koszt.
Oczywiście, możesz kupić filament za wyjątkowo niską cenę (np. poniżej 50 PLN). Prawda jest taka, że jest to materiał „kompromisowy” – trudno liczyć tu na stałą średnicę żyłki, owalność, czy powtarzalność koloru. Istnieje ryzyko że kiepskiej jakości filament zapcha ci głowicę drukującą i/lub poszczególne warstwy nie będą się dobrze spajać. Trudno też przewidzieć co znajduję się w składzie takiego materiału i na ile jest on toksyczny?
Kolejne pytanie, to ile materiału potrzebujesz? Oprogramowanie do cięcia modeli pomoże Ci w oszacowaniu wagi i długości filamentu (a także czasu jaki zajmie wydruk).
Skąd masz wiedzieć, że to właśnie tego potrzebujesz?
Nadal nie jesteś przekonany jaki filament powinieneś wybrać? Zawsze możesz zamówić próbki materiałów lub wydruki testowe. To w najlepszy sposób zobrazuje Ci jakość danego materiału i wydruków.