Dobór odpowiedniego filamentu jest kluczowy, jeśli chodzi o pracę z niskobudżetową drukarką 3D. W zależności od tego co kupisz, wydruki mogą wyjść doskonale lub mogą przysporzyć Ci całej masy problemów, czyniąc z drukowania 3D prawdziwie frustrujące zajęcie.
Oto kilka wartościowych rad, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie filamentu…
Zanim kupisz filament…
Przyjrzyj się ofercie materiałów dostępnych na rynku. Tak jak w przypadku kupowania drukarki 3D, warto posiłkować się opiniami bardziej doświadczonych użytkowników. Internet pełen jest testów materiałów, porównań i zdjęć przykładowych wydruków. Wnikliwy research forów internetowych i portali poświęconych tematyce druku 3D pozwoli Ci na dużo łatwiejsze znalezienie materiału, który sprosta Twoim oczekiwaniom.
Cena ma znaczenie…
Nie oszukujmy się, różnice w cenach filamentów nie są podyktowane chciwością producentów, tylko mają istotne uzasadnienie ekonomiczne. Im lepszej jakości jest surowiec (granulat, pigmenty, uszlachetniacze), im lepsza jest linia produkcyjna i narzędzia pomiarowe, im lepsza i lepiej wykwalifikowana jest kadra pracownicza – tym droższy będzie produkowany filament.
Owalność, trzymanie średnicy, powtarzalność koloru, zapach / środki chemiczne emitowane podczas drukowania – to wszystko zależy od jakości filamentu i co za tym idzie jego ceny. Nie zwracasz uwagi na opakowanie? Uwierz mi – dobre firmy produkujące wysokiej jakości filamenty dbają również o jakość wszystkich aspektów produktu jaki oferują. Z drugiej strony, jeżeli ktoś oszczędza na wszystkim, nie oczekuj, że otrzymasz filament w ładnym pudełku.
Jeżeli już się zdecydujesz…
Pamiętaj aby nie kupować zbyt wielu rolek filamentu za jednym zamachem. Oczywiście – zakup kilku szpulek może okazać się bardziej opłacalny, jednak nie masz pojęcia jak dany filament będzie pracował z twoja drukarką 3D dopóki go nie przetestujesz? Jedna rolka złego filamentu to jeszcze nie koniec świata – ale dziesięć to już całkiem bolesny cios dla Twojego portfela.
Przeglądając oferty sklepów zwróć również uwagę na zestawy startowe, które pozwolą Ci przetestować dużą ilość materiałów za ułamek ceny, jaką musiałbyś przeznaczyć na kilka rolek filamentu.
Kiedy kupisz…
Przechowuj materiał w odpowiedni sposób – to pozwoli Ci się cieszyć wysoką jakością wydruków przez długi czas. W zależności od gatunku i rodzaju filamenty pochłaniają wilgoć z powietrza. W przypadku nylonów będzie miało to szczególnie uciążliwe konsekwencje w trakcie druku 3D.
Producenci zalecają przechowywanie szpulek materiałów w szczelnych opakowaniach z pochłaniaczami wilgoci. Filament może rzeczywiście przechwytywać wilgoć, jeżeli Twoja pracowania znajduje się w np. piwnicy, jednak w warunkach domowych, gdzie poziom wilgotności nie jest szczególnie wysoki, przechowywanie materiałów bez specjalnych zabezpieczeń nie powinno nastręczać problemów. Szczególnie w przypadku popularnych filamentów – PLA i ABS.
W przypadku materiałów o wysokiej higroskopijności (np. nylon) należy zadbać o właściwe warunki. Na rynku dostępne są nawet suszarki do filamentu, które mają raz na zawsze rozwiązać problem wilgoci pochłoniętej przez filament.