Zarówno na poziomie wydruku jak i post processingu będziesz potrzebował kilku narzędzi, które znacznie ułatwią Ci pracę. Niektóre z nich znajdziesz w zestawie, jaki dostaniesz razem z drukarką 3D – w pozostałe będziesz musiał zaopatrzyć się sam znajdziesz je bez problemu w najbliższym sklepie z narzędziami.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz w swoim domu najpotrzebniejsze elementy. Bez nich przygotowanie pliku z projektem czy rozpoczęcie drukowania będzie znacznie utrudnione.

Przed…

Rzeczy, które będziesz potrzebował to:

 • suwmiarka – prawdziwie inżynierskie narzędzi pozwoli Ci na szybkie wymiarowanie elementu, na podstawie którego wykonasz swój projekt; kiedy już skończysz wydruk możesz również sprawdzić czy materiał uległ skurczeniu pod wpływem wysokiej temperatury
 • wizytówka – niepozorny kawałek papieru może okazać się niezastąpiony przy ręcznej kalibracji stołu roboczego; grubość wizytówki jest optymalną odległością pomiędzy stołem roboczym a głowicą; przy zbyt małej przestrzeni może dojść do uszkodzenia zarówno głowicy jak i stołu; z kolei zbyt wysoko umieszczona głowica z pewnością nie naniesie materiału z wystarczającą precyzją; specjalne kartoniki możemy znaleźć w zestawach akcesoriów dołączonych do drukarki 3D.
 • pęseta – przyda się zarówno do usuwaniu nitek filamentu podczas rozgrzewania głowicy jak i usuwania trudno dostępnych supportów; bardzo ułatwia pracę również w przypadku materiału zakorkowanego w głowicy
 • szpachelka – kiedy wydruk się już zakończy, odklejenie go od stołu nie jest wcale prostą sprawą; z pomocą przychodzą różnego rodzaju szpachelki, którymi można podważyć wydruk bez uszkodzenia go; pamiętaj, aby nie byłą zbyt giętka ani zbyt sztywna.

Będziesz potrzebował jeszcze kilku innych ostrych narzędzi – cążki, nożyczki, nożyki. To będzie Twój oręż w walce z uporczywymi podporami.

W trakcie…

W trakcie trwania procesu druku 3D jednym z ważniejszych czynników wpływających na jego jakość jest dobra przyczepność pomiędzy wydrukiem a stołem roboczym. Pierwsza warstwa jest kluczowa i to od niej zależy powodzenie dalszego wydruku. Lepsza adhezja jest zapewniana m.in. dzięki wygenerowaniu dodatkowych elementów w postaci brimu lub raftu na poziomie oprogramowania do cięcia. Przyczepność można zwiększyć również dzięki zastosowaniu środków chemicznych lub mechanicznych, takich jak:

 • klej do stołu roboczego w postaci sprayu lub aerozolu; zapewnia lepszą przyczepność do stołu roboczego; mocno chemiczny skład zmusza do używania go w dobrze wentylowanych pomieszczeniach
 • podkładki adhezyjne mające postać naklejki umieszczanej na stole roboczym drukarki 3D; jej szorstka powierzchnia z powodzeniem zwiększa adhezję stołu z wydrukiem, gwarantując lepszą przyczepność pierwszej warstwy
 • metody niekonwencjonalne (acz często wykorzystywane) – klej biurowy, spray do włosów, roztwór acetonu i ABS (tzw. sok z ABS), taśma klejąca… użytkownikom niskobudżetowej technologii FDM udało się znaleźć kilka zamienników, które z powodzeniem zastępują środki adhezyjne dostępne w sklepach.

Po użyciu kleju do stołu warto jest przemyć stół ściereczką, oczyszczając go z resztek preparatu czy fragmentów materiału.

Po…

Po zakończeniu druku 3D element najczęściej wymaga kilku zabiegów, które sprawią że będzie wyglądał tak jak byśmy tego oczekiwali. Podstawową czynnością jest usunięcie podpór – w miejscach ich przyczepu do elementu mogą powstać nierówności i pozostałości (w przypadku ABS charakterystyczne białe ślady).

Do usuwania tych efektów ubocznych supportów stosujemy:

 • cążki lub nożyczki – czasami oprogramowanie do ciecia generuje podpory w tak niedostępnych miejscach, że ich usunięcie graniczy z cudem; w takich przypadkach każdy przedmiot o zaostrzonym końcu może okazać się przydatny
 • pilniki, papier ścierny, szlifierka – to wszystko pozwoli Ci się rozprawić z mankamentami Twojego wydruku, a także sprawi, że warstwy staną się mniej widoczne.

Jeśli efekt nadal nie jest dla Ciebie zadowalający możesz skorzystać z bardziej zaawansowanych metod post processingu, używając szpachli lub żywicy. Oczywiście wymaga to niewspółmiernie większego wysiłku, ale efekty są bez porównania lepsze.

Oprócz tego…

Zaopatrz się w zestaw podstawowych narzędzi i kluczy, które pomogą Ci przy ewentualnych usterkach Twojej drukarki 3D czy poziomowaniu stołu. Ponadto zainwestuj kilka złotych w podstawowe środki bezpieczeństwa. Rękawiczki i okulary ochronne przydadzą się podczas usuwania supportów – okruch plastiku w oku to raczej nic przyjemnego.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like