Bardzo krótki tekst o kurczących się wydrukach

Dziś na 3ders.org – serwisie nieocenionej Anji van West, pojawił się tekst prezentujący dość ciekawy projekt w postaci wydrukowanej obudowy do Raspberry Pi stylizowany na starą konsole Nintendo. Generalnie przymierzałem się do tego, aby napisać kilka słów na ten temat, ale jak to zwykle bywa moją uwagę skupiło coś zupełnie innego… Obudowa jest może i fajna, ale wyszła jej twórcy strasznie koślawa, powyginana a przede wszystkim niespasowana. Powód jest oczywisty – skurcz materiału. To z kolei przywołało mi natychmiast na myśl dziesiątki rozmów i maili wymienianych z osobami, które koniecznie potrzebują niskobudżetowej drukarki 3D o maksymalnie dużym obszarze roboczym, do druku 3D maksymalnie dużych obiektów. Jako że obraz przemawia zwykle lepiej niż tysiące słów – Mili Państwo! proszę bardzo, tak wyglądają duże, jednolite wydruki w technologii FDM, drukowane na niskobudżetowej drukarce 3D.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć jedną rzecz: temat kurczących się wydruków w technologii FDM jest o wiele bardziej złożony i zasługuje na zdecydowanie obszerniejszy artykuł, który mam nadzieję powstanie już w niedalekiej przyszłości. Póki co zostaje wstępnie zajawiony jako przyczynek do dalszych rozważań na ten temat…

Zanim przejdziemy dalej – kilka słów o samym projekcie… Raspberry Pi nikomu przedstawiać nie trzeba – to mała i bardzo przystępna cenowo platforma komputerowa, która może być dedykowana do wszelkiego rodzaju rozwiązań informatycznych – począwszy od komputera do samodzielnego montażu dla najmłodszych (w postaci słynnego KANO) przez różnego rodzaju kontrolery czy sterowniki automatyki, a skończywszy na routerze i domowym serwerze. Raspberry Pi może służyć również jako konsola do gier emulując szereg starych platform w rodzaju Dreamcasta, PlayStation, Nintendo 64, Amigi, SNESa, Atari Jaguar i Sega Mega Drive. I właśnie w tym ostatnim kierunku poszedł tastic007 – użytkownik Thingiverse, który zaprojektował w Tinkercadzie obudowę dla Raspberry Pi w kształcie Nintendo oraz zamieścił linki do pobrania jego emulatora oraz gier. Projekt składa się z trzech części – górnej i dolnej części obudowy oraz klapki na kartę SD.

I tu właśnie zaczynają się schody… Obydwie części obudowy mają kształt kwadratu o wymiarach ok. 10×10 cm. Grubość ścianek to kilka milimetrów. Górna część składa się w gruncie rzeczy z jednej dużej powierzchni zakończonej ściankami na krawędziach, część dolna ma wydrukowanych szereg ścianek wewnętrznych pozycjonujących Raspberry Pi wewnątrz obudowy. Prezentowane na zdjęciach modele zostały wydrukowane na MakerBot Replicatorze 2, co każe przypuszczać, iż materiałem było PLA (chyba, że opis na Thingiverse jest nieprecyzyjny i wydruk został zrealizowany na 2X – wtedy w grę wchodzi również ABS)?

Chociaż PLA ma dużo niższą kurczliwość od ABS, to przy tego typu dużych wydrukach zaczyna ona odgrywać już znaczenie. Szczególnie przy elementach, które wymagają późniejszego spasowania ze sobą. Jak widać na zaprezentowanych tu zdjęciach, elementy obudowy nie dochodzą do siebie w idealny sposób, widoczne jest również odkształcenie się górnej części. Wyobraźmy sobie teraz ten sam wydruk w 2- lub 3-krotnie większej skali i wykonany z ABS – odchylenia będą jeszcze większe i bardziej widoczne.

Czy nie da się tego uniknąć? Teoretycznie tak, choć wymaga to stosowania szeregu zabiegów (MakerBot zamieścił kiedyś listę 12 porad, powiększoną obecnie do 14). Tak czy inaczej nie jest to temat łatwy i oczywisty i przy określonych projektach wymaga zastosowania pewnych środków wpływających pozytywnie na realizowany wydruk. Warto mieć to wszystko na uwadze rozważając zakup urządzeń o dużych, acz otwartych stołach roboczych, gdyż koniec końców wydruki na nich wykonywane, nie będą spełniały pokładanych oczekiwań. Jeżeli zależy nam na tworzeniu dużych i precyzyjnych obiektów, które muszą trzymać dokładnie wymiar, powinniśmy szukać urządzeń z zamkniętymi komorami roboczymi – a być może rozważyć zakup profesjonalnego urządzenia, bądź zlecać wydruki firmie takowe urządzenia posiadającej.

Źródło: www.3ders.orgwww.thingiverse.com
Grafika: www.thingiverse.com

Scroll to Top