Największy amerykański producent okrętów dla sektora obronnego, HII, właśnie zamontował pierwszą metalową, drukowaną w 3D rozdzielnię zaworową na nowym lotniskowcu o napędzie nuklearnym, przeznaczonym dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Firma planuje zainstalować w tym roku ponad 200 dodatkowych części wydrukowanych w 3D.
HII sięgnęło po technologię druku przyrostowego już kilka lat temu, poszukując metody pozwalającej na szybszą produkcję lepszych części w porównaniu do tradycyjnych metod odlewniczych. Chociaż proces certyfikacji z pewnością był długi, zatwierdzona ostatecznie część „ma potencjał do przyspieszenia budowy i dostawy okrętów dla Marynarki Wojennej USA poprzez skrócenie czasu realizacji i poprawę jakości wytwarzania kluczowych komponentów” – oświadczyła firma HII.

Rozdzielnia zaworowa, czyli specjalistyczny zespół umożliwiający dystrybucję płynu z jednego źródła do wielu punktów na statku, została zainstalowana w pomieszczeniu pomp na lotniskowcu klasy Gerald R. Ford – Enterprise (CVN 80), który ma wejść do służby w latach 30. XXI wieku. Konstrukcja o długości około 1,5 metra i wadze 450 kg została wykonana we współpracy z firmą DM3D Technology przy użyciu technologii osadzania bezpośredniego energii (DED).

Po zakończeniu montażu tej rozdzielni na najnowszym Enterprise, podobne konstrukcje są planowane dla nowego lotniskowca USS Doris Miller (CVN-81), który również należy do klasy Gerald R. Ford i jest obecnie w budowie. „To, co zaczęło się jako koncepcja, szybko przekształciło się w namacalny rezultat, który realnie wpływa na poprawę efektywności budowy okrętów” – powiedział Dave Bolcar, wiceprezes ds. inżynierii i projektowania w Newport News Shipbuilding (NNS), oddziale HII. „Korzyści płynące z tej innowacji wykraczają daleko poza Enterprise (CVN 80), ponieważ włączamy naszą wiedzę w zakresie druku przyrostowego do podstawowych procesów budowy statków.”
Najbardziej aktualne osiągnięcie w rozwoju i wdrażaniu technologii druku przyrostowego opiera się na wcześniejszych certyfikacjach i zatwierdzeniu NNS jako dostawcy komponentów dla platform Naval Sea Systems (NAVSEA).
Do tej pory stocznia stworzyła ponad 55 części wykonanych w technologii przyrostowej, które zostały zainstalowane zarówno na nowych jednostkach, jak i na okrętach już znajdujących się w służbie.
Tekst pochodzi z serwisu „ALL3DP”. Autorem artykułu jest Carolyn Schwaar
License: The text of „Navy Aircraft Carrier Outfitted with Huge Metal 3D Printed Valve” by All3DP is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.