LulzBot przedstawia autorską biodrukarkę 3D

Przed wakacjami Aleph Objects, właściciel marki zapowiedział duży zwrot w dotychczasowej działalności – firma znana dotąd z produkcji niskobudżetowych, desktopowych drukarek 3D po dekadzie działalności w branży zdecydowała się wkroczyć w sektor biodruku 3D.

Dzisiaj producent swoje słowa przekłuł w czyny i przedstawił własną biodrukarkę 3D, która jest już dostępna w przedsprzedaży, a pierwsze sztuki trafią do klientów już w listopadzie.

Specjaliści z Aleph Objects twierdzą, że ich rozwiązanie zaspokoi potrzeby firm z wielu branż -biotechnologicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej czy z dziedziny medycyny regeneracyjnej. Przez kilka miesięcy działalności udało im się udowodnić, że ich urządzenie nadaje się do prac nad rozwiązaniami z dziedziny biodruku 3D.

LulzBot Bio:

  • posiada konstrukcję opartą na licencji open-source, co stanowi ukłon producentów w stronę użytkowników umożliwienie im tworzenia ulepszonych wersji urządzenia. Jak mówi Grant Flaharty, CEO Aleph Objects, dla naukowców możliwość rozwoju sprzętu laboratoryjnego stanowi ważny aspekt w innowacyjnym i szybko zmieniającym się środowisku pracy,
  • działa w technologii Fluid Deposition Fabrication (FDF),
  • umożliwia pracę z takimi materiałami, jak niemodyfikowany kolagen, komercyjnie dostępne biotusze i inne materiały o żelowej strukturze,
  • oparta jest na ekstruzji mechanicznej – producenci jako zaletę tego materiału wymieniają łatwość cofania materiału, co wpływa na wyższą precyzję biodruku 3D i tworzenie dokładniejszych modeli,
  • wyposażona jest w ekran dotykowy, zapewniający łatwą obsługę urządzenia,
  • obsługiwana jest przez oprogramowanie Cura LulzBot Edition zawierającym m.in. kilka wstępnie skonfigurowanych profili materiałów hydrożelowych.

Firma do tej pory nawiązała m.in. współpracę z FluidForm, z którymi wspólnie opracowali technologię FRESH (Freeform Reversible Embedding of Suspended Hydrogels), umożliwiającą biodruk 3D w środowisku hydrożelowym z wykorzystaniem niemodyfikowanego hydrożelu. Jak twierdzi LulzBot, to nie jedyny projekt, w którym wykorzystywane jest ich urządzenie – naukowcowm z Carnegie Mellon udało się wydrukować m.in. tkankę mięśnia sercowego.

Źródło: 3dprint.com

Scroll to Top