W poprzednim artykule opisywałem nowe palety kolorów dla elastycznych żywic do druku 3D stosowanych w maszynie Stratasysa Objet 500 Connex 3, a tymczasem okazuje się, że firma aspirująca do bycia postrzeganą jako jej konkurencja, czyli Mcor, również przygotował coś równie nowatorskiego. Mcor to jedyna firma na świecie produkująca drukarki 3D drukujące z papieru. Wydrukowane modele są bardzo tanie, lekkie, lecz przede wszystkim odwzorowują kolory jak żadna inna technologia. Mimo wszystko to wciąż tylko papier, który jest bardzo podatny na wilgoć. To ma się zmienić za pomocą nowej opcji wykańczania wydruków w postaci Mcor FLEX. Co więcej, to wykończenie sprawi, że modele staną się do pewnego stopnia elastyczne.
Technologia druku 3D z papieru jest bardzo skomplikowana i wolna. Arkusze papieru A4 są kolejno obustronnie zadrukowywane, sklejane i prasowane. W międzyczasie ploter wycina na każdym arkuszu kolejną warstwę pożądanego przez użytkownika kształtu. Na sam koniec z maszyny wyjmuje się ryzę papieru, z którego odrywa się zbędne kawałki pozostawiając docelowy model. Jest on niezwykle twardy i sztywny, sprawiając wrażenie, że ma się do czynienia z drewnem. Dzięki Mcor FLEX otrzymają one nowe właściwości.
Specjalny impregnat powoduje, że wydruk uzyskuje odpowiednią odporność na wilgoć, a jeśli zostanie przygotowany w odpowiedni sposób, może być również elastyczny i do pewnego stopnia giętki.
Choć powyższe wydruki z papieru w dalszym ciągu nie mogą się równać żywicznym modelom z Objeta 500, stanowią ciekawy krok naprzód w kierunku dalszego rozwoju tej technologii. Druk 3D z papieru jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, ale możliwe że wkrótce stanie się bardzo ciekawą alternatywą dla CJP czy wielokolorowego PolyJet Objeta. Na chwilę obecną dwoma największymi barierami dla Mcora wydają się być dość wysoka cena tych urządzeń oraz długi czas druku. Gdy zostanie to poprawione, firmę czeka bardzo obiecująca przyszłość…
Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2]