MicroSlicer – grawerka laserowa do samodzielnego montażu za 1000 PLN

Od czasu do czasu na Kickstarterze pojawiają się ciekawe, choć mocno niszowe projekty urządzeń lub maszyn, które dziwnym trafem uzyskują mimo wszystko dofinansowanie. Przykładem takiego urządzenia może być chociażby opisywana w listopadzie na naszych łamach DIWire – czyli desktopowa giętarka do drutu, która zdobyła aż 177k $ (czyli mniej więcej tyle samo co Zortrax). Dziś będzie o czymś równie nietypowym i równie mało przydatnym – mini wycinarce i grawerce laserowej do samodzielnego montażu o obszarze roboczym 5 x 5 cm i cenie 199 £.

Generalnie, profesjonalne urządzenia do grawerowania mają bardzo szerokie zastosowanie, a firmy świadczące tego typu usługi – choć nie jest ich zbyt wiele, nie mogą narzekać na brak zamówień. Nie mniej jednak, gdybyście mieli taką grawerkę w domu to nie byłoby to raczej najczęściej wykorzystywane narzędzie prawda? Przeciętny człowiek zwykle nie graweruje na co dzień zbyt wielu rzeczy – o ile w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia tego typu technologii? Pochodzący z Derby, Anglik Gregory L. Holloway postanowił się tym nie przejmować i skonstruował niskobudżetową wersję grawerki laserowej, która może być z powodzeniem używana w domowych pieleszach, a żeby utrudnić sprawy bardziej, oferuje ją w wersji do samodzielnego montażu.

Źródło: www.kickstarter.com
Źródło: www.kickstarter.com

Urządzenie o nazwie MicroSlicer jest w stanie przeciąć papier oraz wygrawerować coś w drewnie i plastiku (w metalu już nie). Używa Arduino UNO, laserowej diody do grawerowania / wycinania, dwóch silników krokowych poruszających laser po osiach X i Y, wentylatorek jak również charakterystyczny stół roboczy w kształcie plastra miodu o wymiarach 5 x 5 cm. MicroSlicer posiada open-source`owe oprogramowanie w postaci Grbl Motion Control, używające standarowych G-Code`ów. Do projektowania grawerów może posłużyć dowolny program do tworzenia obrazów wektorowych.

Źródło: www.kickstarter.com
Źródło: www.kickstarter.com

Kampania na Kickstarterze została ustawiona na 30 000 £ i na 21 dni przed jej końcem wiadomo już, że cel został osiągnięty. Zestawy DIY warte 150 £ i 175 £ zeszły na pniu, w tej chwili urządzenie można kupić za 200 £ wzwyż.

Szczerze mówiąc wątpię czy MicroSlicer pozostanie czymś więcej niż tylko udanym projektem Kickstarterowym. Podejrzewam, że większość swoich klientów zbierze właśnie podczas trwania tej kampanii, gdyż nie licząc wąskiego grona Makersów i Hakerów, Holloway nie znajdzie zbyt wielu amatorów tego typu urządzeń. Jego jest słaba moc lasera eliminująca grawer w metalu oraz dość mały obszar roboczy. Choć w czasach pracy w agencji reklamowej miałem okazję wielokrotnie zlecać wykonanie usługi grawerowania, to każdorazowo były to albo bardzo duże ilości wykonywane na profesjonalnych maszynach albo grawer w metalu. MicroSlicer to zabawka – niestety stosunkowo mało funkcjonalna i mimo wszystko dość droga jak na możliwości, które oferuje.

Źródło: www.kickstarter.com
Źródło: www.kickstarter.com

Źródło: www.kickstarter.com via www.3ders.org

Scroll to Top