Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z jakiegoś programu graficznego, typu Photoshop, GIMP, czy chociażby Paint, powinien kojarzyć narzędzie, które reprezentowane jest przeważnie przez ikonkę obrazująca pipetę. Microsoft posiada patent na realną wersję tego narzędzia działającą w świecie rzeczywistym.
„Selektor kolorów” (Paint), „pobranie koloru” (Gimp), „kroplomierz” (Photoshop) to różne nazwy tak samo działającego narzędzia. Pozwala ono określić użytkownikowi dokładną barwę wybranego obszaru. Klikając myszką na wybrany pixel z danego obrazka pobieramy próbkę jego koloru, a następnie przy pomocy narzędzi malowania, wypełniania, rysowania i innych pokrewnych, możemy wykorzystać identyczny kolor w dalszej pracy nad naszym projektem.
Obecnie pobieranie w ten sposób próbki koloru możliwe jest tylko w świecie cyfrowym i tylko w tym świecie mogą być też one wykorzystywane. Microsoft posiada patent (od 2014 roku) na urządzenie, które może pozwolić na pobieranie próbek koloru oraz tekstury z otoczenia, w taki sam sposób jak robimy to w popularnych programach graficznych. Zgłoszone urządzenie, to coś na kształt rysika, jakim obsługuje się czasem różnego rodzaju ekrany dotykowe. Jak wynika to ze schematów znajdujących się we wniosku patentowym, przykładając urządzenie do jakiegoś rzeczywistego obiektu możemy „pobrać” dokładną próbkę koloru, a następnie wykorzystać ją w tworzonym przez nas rysunku, czy modelu 3D, na ekranie naszego komputera.
Urządzenie mogłoby okazać się bardzo przydatne dla wszystkich użytkowników, którzy pracują nad nakładaniem tekstur na modele 3D. Dzięki niemu mogłoby to się odbywać bez użycia skanera 3D, jak ma to miejsce aktualnie.
Dokument patentowy, składający się z trzydziestu stron, informuje między innymi o szeregu potencjalnych możliwości zastosowania technologii. Rysik wyposażony może być w diody LED, fotokomórkę, filtr UV oraz szereg sensorów, które będą odpowiedzialne za dokładne rozpoznawanie kolorów oraz tekstur.
Urządzenie posiadać może kilka przycisków szybkiego dostępu do najczęściej używanych przez nas aplikacji. Możemy go zaprogramować w ten sposób, że po wykryciu np. koloru pomarańczowego uruchomi nam się aplikacja do wysyłania poczty. Oczywiście jeśli rysik jest w trybie rysowania, to wykrycie tej barwy nie uruchomi nam w danym momencie żadnego programu.
Warto zaznaczyć jednak, że sam patent nie znaczy jeszcze, że urządzenie trafi kiedykolwiek do produkcji.
Źródło: www.3ders.org