Mitsubishi Electric Corporation – jeden z największych japońskich producentów elektroniki, ogłosił wprowadzenie na rynek własnej drukarki 3D do metalu – AZ600. Urządzenie wykorzystuje w pracy metodę laserowego topienia stopów metali w formie drutu spawalniczego o nazwie DED (Directed Energy Deposition). Maszyna będzie dostępna w dwóch wersjach konfiguracyjnych, zróżnicowanych pod względem mocy oscylatorów topiących materiał.
AZ6000 jest wyposażone w 5-osiowy system sterowania przestrzennego. Dzięki technice topienia i napawania metalu, użytkownicy maszyny będą mogli zarówno tworzyć aplikacje od podstaw, jak również nadrukowywać nowe elementy na powierzchni istniejących komponentów. Znajdzie to zastosowanie w uzupełnianiu ubytków w częściach stosowanych w takich sektorach jak lotnictwo, motoryzacja i przemysł morski.
Maszyna Mitsubishi występuje w dwóch wariantach: AZ600-F20 jest wyposażony w oscylator o mocy 2 kW, a AZ600-F40 w oscylator o mocy 4 kW. Drukarka 3D została zaprojektowana zmyślą o niskim zużyciu energii i krótkim czasie przetwarzania. Wykorzystanie w pracy drutu spawalniczego, zamiast sproszkowanych stopów metali sprawi, że koszty produkcji będą dużo niższe. Należy jednak podkreślić, że jakość powierzchni drukowanych części będzie dużo niższa od tych jakie powstają przy użyciu metody proszkowej i wydruki będą wymagały zastosowania dodatkowego post-processingu. Celem sprzedażowym firmy jest dostarczanie po 100 sztuk każdego z modeli rocznie.
Niezależnie od premiery drukarki 3D, Mitsubishi wprowadziło również usługę kontraktowego druku 3Dopartego o jej autorski system. Firma będzie także oferować konsultacje w zakresie projektowania części do druku 3D. Jeśli chodzi o obróbkę końcową, Mitsubishi Electric nawiązało w zeszłym roku współpracę z brytyjską firmą specjalizującą się w post-processingu – Additive Manufacturing Technologies (AMT).
Źródło: www.mitsubishielectric.com
Zdjęcie: www.mitsubishielectric.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)