NASA rozpoczyna testy antybakteryjnego filamentu od Copper 3D

Jakiś czas temu na łamach Centrum Druku 3D pisaliśmy o antybakteryjnym filamencie od Copper 3D, który swoje właściwości zawdzięcza wzbogaceniu o nanocząstki miedzi. Jednocześnie informowaliśmy również, że na całym świecie w jednostkach badawczych prowadzone są badania dotyczące właściwości filamentu. Wśród głównych zespołów badawczych jest m.in. jednostka z Uniwersytetu Nebraska, gdzie z materiału wykonywane są elementy protez palców dla weteranów wojennych.

Teraz do grona jednostek testujących antybakteryjne właściwości filamentów od Copper 3D dołączyła NASA, testując potencjalne zastosowania materiału podczas misji kosmicznych. Nie od dziś wiadomo, że organizacje kosmiczne śledzą nowości ze świata technologii przyrostowych, upatrując w nich oczywistych oszczędności wynikających z minimalizowania kosztów transportu różnego rodzaju przedmiotów na orbitę – od narzędzi i podstawowych sprzętów, aż do żywności czy żywych tkanek.

Zastanawiacie się jak materiał, który pierwotnie został opracowany jako tworzywo do produkcji ortez i stabilizatorów może okazać się przydatne podczas misji kosmicznych? W czasie długich misji kosmicznych zapobieganie infekcjom jest kluczowe dla zapobiegania niepożądanym skutkom ubocznym ewentualnych urazów. Jak przyzywają przedstawiciele firmy, szczególnie silny nacisk kładą na innowacje starając się szukać dla swojego produktu nietypowych aplikacji w rozmaitych miejscach – od szpitalnych sal, aż po przestrzeń kosmiczną.

Źródło: 3dprint.com

Scroll to Top