Nexa3D wprowadza możliwość ponownego użycia proszków HP w celu bardziej zrównoważonego i ekologicznego druku 3D części

Technologia druku 3D typu SLS (selektywne spiekanie proszków poliamidowych wiązką lasera) przynosi znaczne korzyści dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji. W procesie produkcyjnym zużywa się mniej materiałów i energii do produkcji części, równocześnie zmniejszając ślad węglowy. Jednakże zrównoważony rozwój produkcji addytywnej wykracza poza jej wpływ na środowisko – ważne jest także wydajniejsze projektowanie części i minimalizację odpadów. W technologii SLS można dostosowywać projekty tak, aby uzyskać lepszą wydajność, trwałość i funkcjonalność części, co zmniejsza potrzebę ich wymiany, naprawy, a ostatecznie generowania odpadów.

Zrównoważony rozwój tworzy gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której materiały są poddawane recyklingowi, a odpady są eliminowane lub ograniczane. Dzięki metodzie SLS można wykorzystywać proszki pochodzenia biologicznego, takie jak PA11 lub PK-5000 i w pełni wykorzystywać recyklingowane proszki pochodzenia biologicznego, aby uzyskać rozwiązanie bezodpadowe. Poliamid PA11 (znany również pod nazwą nylon 11) jest szczególnym typem poliamidu, który może być wytwarzany z odnawialnych surowców, takich jak olej rycynowy, który pochodzi z nasion rośliny rycynowej.

Drukarki 3D SLS firmy Nexa3D – QLS 230 i QLS 236, posiadają tzw. otwartą platformę materiałową i mogą drukować z proszków pochodzących z recyklingu, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone jako odpady. Inwestując w proszkową drukarkę 3D ważne jest rozważenie wymaganych wskaźników pierwotnego proszku – zwłaszcza w systemach z zamkniętą platformą, ponieważ marnotrawstwo proszku może stanowić poważny problem zarówno dla środowiska, jak i dla wyników finansowych.

Nexa3D od dłuższego czasu poświęca dużo uwagi na możliwość ponownego używania proszków, które stanowią odpad produkcyjny w przypadku drukarek 3D innych producentów. Jakiś czas temu firma wprowadziła możliwość używania na swoich drukarkach 3D proszków firmy HP, wykorzystywanych w technologii MultiJet Fusion – HP PA12 i HP PA11. Teraz rozszerza tą możliwość o kolejne materiały – wprowadzając kompatybilność drukarek 3D Nexa3D QLS dla materiałów HP TPU, HP PA12 GB i HP PA12.

HP TPU to elastyczny materiał używany w medycynie, towarach konsumpcyjnych i robotach. Posiada współczynnik elastyczności na poziomie A88 w skali Shore’a. Odpady HP TPU są drukowane przy określonej przez producenta skali Shore 88A na drukarkach 3D Nexa3D QLS, spełniając jednocześnie deklarowane wartości wytrzymałości. Dodatkową zaletą drukarki 3D QLS jest to, że kolor części to jasna biel do lekko złamanej bieli, co zapewnia znacznie lepsze opcje barwienia niż w przypadku drukowania na HP.

HP PA12 GB to wzmocniony szklanymi kulkami PA12, który jest używany, gdy wymagany jest sztywniejszy materiał. Materiał HP Recycled pozwala na druk 3D z doskonałą rozdzielczością i dokładnością na platformach QLS. Rozwiązuje to poważny problem odpadów dla klientów HP, ponieważ materiał jest często drukowany na drukarkach 3D HP przy niskiej gęstości dponiżej 8%, co generuje znaczny strumień odpadów. Użytkownicy drukarek 3D QLS mogą przekształcić te odpady w wysoce użyteczne części z naprężeniami rozciągającymi na poziomie 94%. Odkształcenie rozciągające odnosi się do odkształcenia materiału pod wpływem naprężeń.

HP PA12 (dedykowane dla drukarki 3D HP 580) zawiera wybielacze, które pomagają w przetwarzaniu kolorów na drukarkach 3D typu MJF. Drukarki 3D zostały wycofane z oferty HP w 2022 roku, jednak użytkownicy którzy nadal korzystają z tych drukarek 3D nadal generują duży strumień odpadów. Równocześnie użytkownicy drukarek 3D Nexa3D mogą drukować jasne, białe części z PA12 co jest szczególnie korzystne dla zrównoważonego procesu produkcyjnego. Powstałe z tego materiału części są idealne do barwienia i wygładzania.

Na koniec warto pamiętać, że oprócz wykorzystania proszków pochodzących z recyklingu w druku 3D SLS, istnieje możliwość zmniejszenia emisji pochodzących z transportu. Dzięki możliwości produkcji części na żądanie można znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na zapasy i transport. Zamiast tego części można drukować lokalnie i montować w razie potrzeby, zmniejszając ślad węglowy łańcucha dostaw.

Wyłącznym dystrybutorem Nexa3D Polsce jest 3D Phoenix. Zapytaj co może usprawnić w Twoim biznesie: [email protected].

Źródło: www.nexa3d.com

Scroll to Top