Nowa technologia akustycznego druku 3D

Mimo, że druk przestrzenny jest już nienową technologią, to nadal rozbudza wyobraźnie naukowców, którzy starają się tworzyć innowacyjne, pionierskie metody wytwarzania. Naukowcy z Harvardu stworzyli nową technikę akustycznego druku 3D, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia kropel lepkiego płynu, służących jako materiał budulcowy.

Według twórców, opracowana metoda otwiera nowe możliwości rozwoju m.in. w dziedzinach optyki, elektroniki, biologii a nawet przemysłu farmaceutycznego. Wszystko za sprawą szerokiej możliwości wyboru materiału budulcowego, które mogą być wybierane bez względu na ich lepkość. Wykorzystanie fal dźwiękowych do tworzenia pojedynczych kropel otwiera niemal nieskończone możliwości eksperymentowania również z bardzo lepkimi cieczami (to co widzicie na powyższym zdjęciu to krople miodu).

Jak tłumaczy koordynator projektu, głównym założeniem tej metody jest tworzenie pola akustycznego, które dosłownie oddziela niewielkie krople od dyszy. Według ogólnej zasady, im wyższa amplituda fal dźwiękowych, tym mniejsza wielkość kropelek, bez względu na lepkość płynu. Co więcej, według członków zespołu fale akustyczne nie ingerują w wnętrze tworzonych kropli, przez co metoda może zostać użyta również w przypadku materiałów biologicznych. Czy oznacza to, ze niebawem będziemy mogli się spodziewać akustycznej biodrukarki 3D…?

Źródło: advances.sciencemag.org

Scroll to Top