To czego od początku brakowało na CD3D to działu poświęconego tajnikom samego drukowania – miejsca gdzie czytelnik mógłby poczytać o niuansach druku 3D dnia codziennego – problemach, kłopotach lecz również sposobach ich rozwiązywania. Wynikało to z wielu powodów: przede wszystkim dlatego, że w obliczu takich serwisów jak DesignFutures, RepRapForum czy MojRepRap, nigdy nie czułem się dość kompetentny, aby zabierać głos w tych sprawach. Uważałem (i nadal uważam), że osoby tam piszące znają się na tym temacie bez porównania lepiej ode mnie. Poza tym szukałem własnej drogi – treści, których na tamtych serwisach dla odmiany nie było, lub było niewiele – informacji rynkowych, branżowych, pisanych z punktu widzenia zwykłego konsumenta. Jednak od dziś ulega to zmianie – a wszystko za sprawą niezwykle utalentowanego człowieka, którego mam zaszczyt powitać na łamach naszego serwisu! Panie i Panowie, Krzysiek Matusiewicz – autor fantastycznego bloga Elektronika i Druk 3D będzie publikować na CD3D!
Krzysztof na co dzień pracuje w branży IT, w Samsung R&D Institute Poland jako programista Javy. Oprócz tego interesuje się elektroniką i praktycznym wykorzystaniem mikrokontrolerów – a także drukiem 3D w technologii FDM. Jako posiadacz Prime`a 3D autorstwa Monkeyfab, od kilku miesięcy prowadzi swój blog, w którym w bardzo fajny i przystępny sposób opisuje kolejne zmagania z technologią druku 3D i dokumentuje swoje eksperymenty z różnymi projektami z Thingiverse i filamentami. Gdy trafiłem tam po raz pierwszy, wiedziałem, że jest to coś, czego tak bardzo brakuje na naszym serwisie. Jakiś czas temu skontaktowałem się z Krzysztofem i zaproponowałem mu współpracę. Ku mojej radości – zgodził się, czego efektem jest jego pierwszy tekst na naszych łamach: „O nieco większych wydrukach„.
Dzięki tej kolaboracji, zdecydowaliśmy się na uruchomienie nowego działu – DRUK 3D W PRAKTYCE. Oprócz artykułu Krzyśka przenieśliśmy tam wszystkie teksty dotyczące praktycznego wykorzystania druku 3D w życiu codziennym i biznesie, wchodzące w skład cyklu „Beyond 3D printing„. Wkrótce dział ten rozrośnie się jeszcze bardziej, zamierzamy bowiem rozpocząć to o czym mówi się od dawna, lecz nikt jeszcze się za to w gruncie rzeczy nie zabrał…
TESTY
Na pierwszy ogień pójdą filamenty, ale docelowo esencją tego działu będą oczywiście testy drukarek 3D. Pierwsze rozmowy na ten temat z producentami i dystrybutorami już trwają – mogę Was zapewnić, iż część urządzeń, które „weźmiemy na tapetę” Was zaskoczy 🙂 Nie wiem jeszcze dokładnie jak nasze testy będą wyglądały, ale z pewnością nie będą przesycone danymi technicznymi i alfabetem drukarza 3D wychowanego na pierwszych RepRapach. Drukarka 3D ma być dla ludzi – nie technologicznych freak`ów, dlatego będziemy testować materiały i urządzenia z punktu widzenia laika i osoby początkującej.
Z uwagi na to, że testy będą robione na poziomie do jakiego przyzwyczajeni są czytelnicy CD3D – a więc rzetelnie i profesjonalnie, musicie uzbroić się w odrobinę cierpliwości – pierwsze testy właśnie się rozpoczynają, ale na ich efekty trzeba będzie poczekać.
Póki co zachęcam do lektury pierwszego tekstu Krzyśka – kolejne będą publikowane systematycznie, co najmniej raz w tygodniu.
Poza tym, oczekujcie kolejnych nowości w serwisie 🙂 Szczegóły już wkrótce…