Photocentric, brytyjski producent żywic światłoutwardzalnych i drukarek 3D, wprowadził na rynek nowe urządzenie o nazwie LC Opus. Jest to już dziewiąta drukarka 3D w ofercie firmy, która jako pierwsza na świecie opracowała i spopularyzowała druk 3D z żywic naświetlanych światłem emitowanym przez ekrany LCD.
Photocentric początkowo był przede wszystkim producentem żywic fotopolimerowych oraz pieczątek. W latach 2015-2016 poszerzył działalność o produkcję własnych urządzeń do druk 3D, w dużej mierze po to aby promować sprzedaż żywic. Dość szybko okazało się jednak, że produkcja drukarek 3D jest równie dochodowa i aktualnie stanowi kluczową pozycję w całej strukturze przychodów firmy.
Najnowsze urządzenie – LC Opus, posiada dość duży jak na fotopolimerowe drukarki 3D obszar roboczy na poziomie 310 x 174 x 220 mm. Z drugiej jednak strony, gdy porównać ją do wcześniejszego modelu – LC Maximus, posiadający obszar roboczy na poziomie aż 893 x 510 x 700 mm, LC Opus jawi się jako dość „mała” drukarka 3D…
LC Opus utwardza żywicę za pomocą specjalnie zaprojektowanego 14-calowego monochromatycznego panelu LCD o rozdzielczości 4K. Długość fali wynosi 410 nm w zakresie UV, dzięki czemu drukarka 3D jest kompatybilna z wieloma żywicami różnych dostawców. Producent akcentuje wysoką szybkość druku 3D twierdząc, że LC Opus może drukować obiekty do 18 mm na godzinę i utwardzać warstwy na poziomie 0,05 mm w czasie około 2 sekund.
Źródło: www.photocentricgroup.us