Pierwsze polskie, drukowane w 3D satelity coraz bliższe seryjnej produkcji

Kilka miesięcy temu polska firma SatRevolution ogłosiła swoje plany rozpoczęcia produkcji pierwszych polskich satelitów, które wykonane zostaną w technologii druku 3D. Dzięki pozyskanym kontaktom oraz współpracy z liczącymi się spółkami zagranicznymi, powstanie satelity o nazwie Światowid staje się coraz bardziej realne.

Światowid oraz nanosatelity telekomunikacyjne Rusałka mają być pierwszymi, komercyjnymi satelitami wytwarzanymi w polskich zakładach produkcyjnych. Aby stało się to faktem firma SatRevolution musi pozyskać co najmniej 40 mln złotych na budowę takiej fabryki. W chwili obecnej trwają gorące dyskusje z potencjalnymi inwestorami, pośród których największym jest m.in. Unia Europejska. Rozpoczęcie projektu jest w dużej mierze zależne od rezultatów tych rozmów.

Równolegle do prowadzonych negocjacji na temat pozyskania funduszy, polska firma nawiązuje liczne kontakty z firmami zewnętrznymi, z którymi w przyszłości zamierza podjąć ścisłą współpracę. Jedną z nich jest niemiecka APworks (spółka zależna Grupy Airbus), która ma być odpowiedzialna za wykonanie prototypu oraz wydruku 3D Światowida, którego planowane wymiary zewnętrzne będą wynosić zaledwie 100 x 100 x 200 mm, przy wadze około 2 kg. Wykonane równolegle z nim nanosatelity Rusałka będą ważyć tylko 0,3 kg.

Kolejna firma, z którą prowadzone są zaawansowane rozmowy, to kalifornijska Interorbital Systems. Znana jest ona przede wszystkim z produkcji rakiet, satelitów oraz statków kosmicznych. SatRevolution liczy też na wsparcie prywatnych inwestorów, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych.

Głównymi zadaniami satelity Światowid mają być przede wszystkim funkcje badawcze, komunikacyjne, jak również obrazowanie spektrometryczne. Będzie on wstanie mierzyć promieniowanie kosmiczne oraz zakłócenia elektromagnetyczne.

Zakład produkcyjny SatRevolution ma być zlokalizowany w okolicach Wrocławia. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, firma zlokalizowana będzie w obrębie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, co pozwoli na uzyskiwanie ulg podatkowych oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Pierwsze testy satelitów mają odbyć się już w czerwcu, a pierwsze odpalenie zaplanowano na początek roku 2018.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top