Wbrew pozorom producentem PLUTO nie jest Walt Disney, chociaż jej prawdziwi twórcy (3Devised) zapewne chcieliby, żeby zapowiadana kampania cieszyła się bajecznym powodzeniem. Czy oprócz ciekawej nazwy oraz miana najmniejszej drukarki 3D DLP na świecie PLUTO ma coś ciekawego do zaoferowanie swojemu potencjalnemu nabywcy?
Jeśli chodzi o design, to projektanci PLUTO odrobili swoją pracę domową na piątkę z plusem. Urządzenie prezentuje się bardzo gustownie i odbiega nieco od utartych standardów dla drukarek fotopolimerowych. Nie znajdziemy tutaj typowej zdejmowanej lub otwieranej, chroniącej przed promieniowaniem UV, kopuły. Zamiast niej, w konstrukcji drukarki, dominuje szczotkowane aluminium oraz dwa wykonane z akrylu panele, z których jeden zapewnia nam dostęp do komory drukowania.
PLUTO działa w oparciu o technologię DLP (Digital Light Processing), która zapoczątkowana została przez Texas Instruments i w dużym uproszczeniu polega na odwzorowywaniu każdego, pojedynczego piksela za pomocą miniaturowych luster umieszczonego w chipie DLP. W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku, tego typu urządzeń, PLUTO drukuje w stylu od góry do dołu. Oznacza to, że obiekt nie jest budowany do góry nogami, lecz podobnie, jak w technologii FDM. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest bark konieczności korzystania z jakichkolwiek folii FEP, czy silikonów, co znacząco przyśpiesza proces drukowania.
Cały proces wygląda mniej więcej tak:
- platforma robocza zanurza się w zbiorniku z żywicą do głębokości odpowiadającej grubości pierwszej warstwy,
- następuje polimeryzacja pierwszej warstwy, która przykleja się do platformy,
- platforma schodzi niżej na głębokość odpowiadającą grubości kolejnej warstwy, po czym następuje kolejny cykl polimeryzacji,
- proces powtarzany jest aż do zakończenia drukowania modelu.
Wraz z drukarką mamy możliwość nabycia czterech rodzajów żywic, które charakteryzują się różnymi właściwościami i w zawiązku z tym przeznaczone są do różnych zastosowań. Pośród nich znajdziemy żywicę ogólnego przeznaczenia, żywicę o wzmocnionej wytrzymałości, żywicę idealną do wykonywania wszelkiego rodzaju modeli typu figurki oraz żywicę castable do wykonywania odlewów metodą wosku traconego. Co ciekawe producent oficjalnie pozwala na stosowanie żywic firm trzecich, co otwiera drogę do eksperymentowania w tym zakresie.
Specyfikacja:
- Wymiary: 155 x 155 x 290 mm,
- Waga: 4,3 kg,
- Zasilanie: 12 V DC, 1 A (12 W),
- Źródło światła: 5W UV LED,
- Komunikacja: WiFi, USB,
- Obszar roboczy: 85.4 x 48 x 130 mm,
- Grubość warstwy: 25 – 100 mikrometrów,
- Oprogramowanie: 3Deviser.
Kampania rozpocznie się 14 listopada, a drukarkę 3D PLUTO będzie można nabyć za 749 $.