Produkcja spersonalizowanych, drukowanych 3D kasków rowerowych

EOS to jeden z największych dostawców rozwiązań z zakresu technologii druku przestrzennego z tworzyw sztucznych i metali. W tej dziedzinie uznawani są za pionierów. Firma współpracuje z HEXR i w kooperacji realizują projekt wytwarzania spersonalizowanych kasków rowerowych, wykorzystując w tym celu druk 3D. Integralną częścią projektu jest aplikacja wykorzystująca technologię skanowania, pozwalająca na dopasowanie kasku do indywidualnego kształtu głowy klienta.

Wspomniana aplikacja pozwala na zebranie dokładnych wymiarów głowy bez konieczności wychodzenia z domu. Cała procedura zajmuje około pięciu minut, a polega na tym, że po etapie złożenia u HEXR zamówienia na niestandardowy kask firma w ciągu 48 godzin przysyła danej osobie specjalną czapkę. Po nałożeniu jej na głowę aplikacja wykonuje precyzyjny skan kształtu głowy.

Następnym etapem jest wykorzystanie zebranych danych w celach produkcyjnych, których podstawą jest technologia przyrostowa dostarczana przez EOS. Wygenerowana przez HEXR wewnętrzna struktura kasku przypomina plaster miodu, przez co pozwala na obniżenie wagi przy zachowaniu wytrzymałości mechanicznej. Materiałem, z którego powstaje obiekt jest materiał poliamidowy, dystrybuowany przez od firmę Arkema.

Wydrukowany 3D obiekt następnie poddawany jest seriom pomiarów kontrolnych, w celu zbadania jakości produktu. Pozostałe części składowe kasku, czyli powłoka zewnętrzna oraz paski trzymające kas na miejscu, również dobierane są do indywidualnych potrzeb klienta. Ci bardziej wymagający względem produktu mogą zadecydować o użytym kolorze czy nawet grawerze.

Markus Glasser, starszy wiceprezes EOS zaznacza, że dzięki posiadaniu w liście swoich partnerów tak wielkich firm jak Siemens czy Arkema, są w stanie zapewnić silnie zdigitalizowany proces produkcyjny wykorzystujący wysokiej jakości rozwiązania.

Przechodząc do aspektów bezpieczeństwa innowacyjnych kasków HEXR, firma podkreśla, że tradycyjne kaski piankowe gwarantują ochronę głowy na znacznie niższym poziomie niż ich innowacyjne produkty. Według pozyskanych od firmy danych, kaski HEXR w porównaniu z tradycyjnymi hełmami, posiadającymi piankowy rdzeń, zmniejszają ryzyko obrażeń o 26%.

Jeden z modeli produkcyjnych wywodzący się z bogatego doświadczenia Digital Enterprise firmy Siemens było przeniesiony i odpowiednio zmodyfikowany do potrzeb HEXR. Przez to stosowany proces wytwarzania jest sterowany cyfrowo i wysoko zautomatyzowany. Jamie Cook, dyrektor generalny HEXR, mówi o tym, że optymalizacja metod wytwarzania kasków była możliwa dzięki drukowi 3D.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top