Prosta rzecz a cieszy, czyli o tym jak Olsson Block przyspieszył prace nad tworzeniem makiety miasta

Tydzień temu opisywałem Olsson Block – wymienny system głowic drukujących wprowadzony przez holenderskiego Ultimakera do swoich drukarek 3D. To banalnie prosty w obsłudze gadżet, za pomocą którego użytkownik może w prosty i szybki sposób wymieniać głowice. Jest to z jednej strony przydatne przy częstych zmianach gatunku materiału (np. z PLA na ABS i odwrotnie), a z drugiej umożliwia drukowanie albo bardzo precyzyjnych detali (przy głowicy o niskiej średnicy np. 0,25 mm), albo zwiększenie prędkości czasu drukowania (przy głowicy o wysokiej średnicy np. 0,8 mm).

Generalnie Olsson Block (nazwany tak od nazwiska twórcy tego rozwiązania – Andersa Olssona) nie jest niczym nadzwyczajnym – autorski system wymiany głowic oferuje chociażby 3DGence. Nie da się jednak ukryć, iż jest niezmiernie przydatny w konkretnych przypadkach. W poprzednim artykule na ten temat opisywałem kwestię wymiany głowic ze względu na częste zmiany filamentów. Teraz chciałbym zaprezentować case study, gdzie Olsson Block został wykorzystany w kontekście częstych zmian rodzajów głowic ze względu na ich średnicę.

Sweco – jedna z największych firm architektonicznych w Europie otrzymała zlecenie na zaprojektowanie dużego kompleksu budynków mieszkalnych i komercyjnych w miejscowości Colombo w Sri Lance. Kompleks miał zajmować 280 hektarów i obejmować 90.000 apartamentów mieszkalnych i 200.000 powierzchni biurowych. Projekt był prowadzony przez szwedzkiego architekta Henrika Bejmara.

W celu wizualizacji tak olbrzymiego projektu zespół Bejmara postanowił wykorzystać technologię druku 3D. W tym celu skontaktował się z firmą świadczącą usługi tego typu – 3D Verkstan, która używa w pracy drukarki 3D Ultimakera. Z uwagi na skalę makiety, postanowiono skorzystać z Olsson Block`a, który idealnie wpasowywał się w wymogi stawiane przez projekt. Wszystkie modele budynków, które posiadały relatywnie prostą konstrukcję zostały wydrukowane przy użyciu głowic o średnicy 0,6 i 0,8 mm, z kolei budynki, które posiadały szereg skomplikowanych i niewielkich detali zostały wydrukowane na głowicy o średnicy 0,25 mm.

Dzięki temu zespół zaoszczędził mnóstwo czasu i co za tym idzie pieniędzy. Dzieląc budynki ze względu na specyfikę i „trudność” drukowania Sweco przy współpracy z 3D Verkstan zoptymalizowało proces produkcyjny makiety łącząc wysoką jakość wydruków z bardzo szybkim czasem ich realizacji.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top