PRUSA Research wprowadził na rynek nowy filament – Prusament PETG Tungsten 75. Materiał jest dedykowany do tworzenia aplikacji chroniących przed promieniowaniem, będąc mieszanką PETG i wolframu. Wolfram to metal o dużej gęstości i doskonałych właściwościach ochrony przed promieniowaniem, który ma znaczną przewagę nad tradycyjnymi materiałami stosowanymi w tego typu rozwiązaniach jak ołów.
Jedną z kluczowych zalet używania PETG Tungsten 75 jest jego kompatybilność z szeroką gamą drukarek 3D FFF/FDM, co czyni go przystępnym wyborem nawet dla hobbystów. Co więcej, Prusa dokładnie przetestował materiał pod kątem możliwości druku 3D, twierdząc że użytkownicy mogą z łatwością drukować funkcjonalne i niezawodne osłony radiacyjne.
Potencjalne zastosowania Prusament PETG Tungsten 75 są ogromne, począwszy od ochrony przed promieniowaniem w placówkach medycznych, takich jak pracownie rentgenowskie i tomografy komputerowe, po ekranowanie w przemyśle lotniczym, a nawet środki ochrony osobistej. Filament pozwala na szybką produkcję niestandardowych osłon radiacyjnych, które można dostosować do konkretnych potrzeb i geometrii.
Oprócz korzyści związanych z wydajnością, Prusament PETG Tungsten 75 jest bardziej przyjazną dla środowiska opcją w porównaniu z tradycyjnymi osłonami na bazie ołowiu. Wolfram jest nietoksyczny i można go bezpiecznie utylizować bez ryzyka związanego z zanieczyszczeniem ołowiem.
Filament wolframowy jest barwiony wyłącznie na ciemnoszary metalik. Standardowa szpula zawiera 1 kg materiału, co odpowiada 100 m filamentu. Firma oferuje również próbki 100g zawierające ok. 10m materiału. Ze względu na dużą ilość wolframu w mieszance, całkowita objętość materiału jest znacznie mniejsza. Cena za 1 kg materiału to 249 EUR (z VAT), z kolei próbka 100g kosztuje 25,99 EUR (z VAT).
Aby wspomóc implementację tego innowacyjnego materiału, PRUSA Research zapewnia użytkownikom obszerny przewodnik, obejmujący takie tematy, jak optymalne ustawienia procesu druku 3D, czy sposobów przetwarzania końcowego. Więcej o ich nowym materiale można przeczytać pod tym linkiem.
Źródło: www.prusa3d.com
Zdjęcia: www.prusa3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)