Lux Research, międzynarodowa agencja konsultingowa przeprowadziła rozległą analizę dla branży druku 3D w postaci raportu „Budowanie przyszłości: ocena możliwości i wyzwań dla druku 3D„. Raport zakłada znaczący wzrost wartości tego rynku, jednakże jako największych beneficjentów wskazuje przede wszystkim na branżę przemysłową, medyczną i lotniczą, przy równocześnie marginalnym znaczeniu segmentu desktopowych drukarek 3D dla użytku domowego.
Na podstawie swoich badań, analitycy Lux Research wyliczyli, iż w roku 2025 wartość rynku drukarek 3D wyniesie aż 8,4 miliarda dolarów, podczas gdy w zeszłym roku był on szacowany na 777 milionów. 84% udziału w rynku będzie posiadać wielka trójka: przemysł samochodowy, medyczny i lotniczy. Jeśli chodzi o rynek konsumencki, to raport przewiduje wzrost z 17 milionów dolarów z poziomu zeszłego roku, do 894 milionów w roku 2025 i udział w rynku na poziomie niespełna 10%. Ponadto analitycy zakładają systematyczny spadek cen materiałów do druku jak i samych urządzeń oraz wystąpienie boomu na produkcję nisko seryjną.
Anthony Vicari, główny autor raportu przedstawia przyszłość druku w następujących słowach: „Druk 3D oferuje elastyczność w projektowaniu i szybkie wdrożenia, ale jego rozwój jest uzależniony od wydajności materiałów do druku oraz przepustowości urządzeń. W dłuższym okresie czasu, druk 3D ma potencjał ku temu aby przekształcić branżę produkcyjną i jej ekosystem, lecz największe znaczenie będzie miał wszędzie tam, gdzie produkty są wykonywane w małych ilościach, będą wymagać wysokiego dostosowywania do unikalnych wymagań lub personalizacji oraz będą najbardziej rentowne cenowo„.
Z raportu płyną dwa istotne wnioski:
- rynek druku 3D będzie w dalszym ciągu się dynamicznie rozwijał i w ciągu nadchodzącej dekady zmieni oblicze branży produkcyjnej na świecie
- rynek desktopowych drukarek 3D, mimo znaczącego wzrostu wartości, nawet za 12 lat będzie posiadał w dalszym ciągu niszowy udział w całym rynku.
Można zatem założyć, że rewolucja faktycznie nastąpi, ale nie do końca w takiej formie jak większość osób to przewiduje. Oczywiście raport Lux Research może mylić się w niektórych przewidywaniach lub szacowanych kwotach, stanowi jednakże dość realistyczną analizę. Pewne wnioski mogą wydać się dość rozczarowujące dla tych wszystkich, którzy widzieli drukarki 3D w sprzedaży masowej na podobnej zasadzie jak drukarki do papieru. Niestety drukarkę 3D prędzej zobaczymy w każdym gabinecie stomatologicznym, lub zakładzie produkcyjnym, niż w każdym domu na biurku, lub w garażu. Druk 3D to technologia przemysłowa i bez względu na opakowanie, taką pozostanie.