Umiejętność czytania alfabetu Braille’a ponad trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia przez osoby niewidome i słabowidzące. Niestety w Polsce nadal nie ma jednolitego systemu nauczania osób z tą niepełnosprawnością. Deficyt specjalistycznych pomocy dydaktycznych służących do tego celu nie pomaga w polepszeniu obecnej sytuacji osób niewidomych. Co więcej, wiele z istniejących rozwiązań jest bardzo droga a jednocześnie nie przynosi zamierzonych efektów.
Przykładowo książka o brajlowskiej notacji matematycznej kosztuje prawie 300zł, dlatego niewidomi, jeśli chcą przeczytać dany utwór, najczęściej wypożyczają go z biblioteki. Często na wybrany tytuł muszą czekać w kolejce, gdyż ze względu na ceny książek, biblioteki mają często jeden do dwóch egzemplarzy danego tytułu. Jeśli chodzi o materiały do nauki, nauczyciele dzieci niewidomych często tworzą własne zabawki edukacyjne, gdyż dostępne pomoce dydaktyczne są bardzo podstawowe i przestarzałe.
Druk 3D doskonale sprawdza się jako technologia wytwarzania przedmiotów dla osób niewidomych i niedowidzących. Sprawdziły się już między innymi takie projekty, jak drukowane w 3D kostki Rubika dla niewidomych i specjalne zestawy szachowe. Teraz czas na drukowane w 3D puzzle, wspomagające naukę alfabetu Braille’a. Fittle to projekt opracowany w wyniku współpracy pomiędzy indyjską projektantką Tanią Jain, wiodącym indyjskim instytutem opieki okulistycznej LVPEI, niemieckim dystrybutorem gier planszowych i puzzli Ravensburger oraz agencją reklamową Serviceplan.
Puzzle składają się z elementów, które można złożyć z sobą tylko w jeden sposób – połączenia każdych dwóch z nich mają charakterystyczny kształt. Na każdej części jest jedna litera alfabetu Braille’a. Po ułożeniu puzzli, powstaje nazwa obiektu, którego kształt odzwierciedla układanka. Pierwotnie zespół tworzył puzzle z drewna, jednak były one dość drogie. Narodził się więc pomysł wykorzystania druku 3D, który jest jednocześnie tani i dokładny. Dla porównania 10 000$ starcza na cztery czytniki książek elektronicznych dla niewidomych lub 200 książek zapisanych alfabetem Braille’a – lub 16 000 wydrukowanych puzzli i drukarkę 3D! Koszty prototypowania również nie są w tym przypadku wysokie, tak więc zespół może sprawdzać różne warianty kształtu elementów, a także respektować ewentualne uwagi odbiorców.
Korzystając ze wsparcia Novabeans, firmy oferującej usługi druku 3D, twórcy projektu Fittle zdecydowali się wybrać drukarkę 3D firmy Ultimaker, gdyż jest ona stosunkowo tania, a jednocześnie umożliwia tworzenie wysokiej jakości wydruków. Większe urządzenia były zbyt drogie jak na potrzeby projektu, natomiast te niskobudżetowe nie drukowały wystarczająco wytrzymałych i dokładnych elementów.
Dotychczas powstało kilka układanek Fittle, takich jak: ryba, mysz, statek, rakieta i inne. Na razie rozprowadzane są one w Indiach i prezentują pisownię słów w języku angielskim. Stale projektowane są nowe kształty. Pliki z projektami puzzli można za darmo pobrać ze strony Fittle. Skompresowany folder zawiera pliki STL oraz GCODE.
Czasem można odnieść wrażenie, że świat trochę zapomniał o problemach ludzi niewidomych. Miejmy nadzieję, że puzzle Fittle zmobilizują projektantów zabawek i urządzeń dla osób z taką niepełnosprawnością do tworzenia innowacyjnych produktów w przystępnych cenach.
Źródło: 3dprint.com