Raise3D prezentuje RMF500 – wysokowydajną drukarkę 3D do druku 3D z materiałów wzmacnianych włóknem węglowym

Raise3D ogłosiło premierę nowej, przemysłowej drukarki 3D – RMF500. Jest dedykowana do wysokowydajnej produkcji niskoseryjnej z wykorzystaniem materiałów wzmacnianych włóknem węglowym. Maszyna posiada duży obszar roboczy na poziomie 50 cm w osiach XYZ i zamkniętą komorę roboczą.

Dzięki wykorzystaniu silników liniowych, Raise3D RMF500 może produkować modele z dokładnością 0,001 mm wzdłuż osi X i Y, równocześnie osiągając precyzję na poziomie 0.0009765mm wzdłuż osi Z. Sterowanie synchroniczne w zamkniętej pętli 1μm zmniejsza wahania prędkości wraz ze zmianami obciążenia silnika, co jeszcze bardziej zwiększa precyzję pracy urządzenia.

RMF500 ma obszar roboczy na poziomie 500 x 500 x 500 mm i może osiągnąć prędkość drukowania 3D do 300 mm/s wraz z przyspieszeniem do 2G i ruchem jałowym do 1000 mm/s. Co więcej, dzięki systemowi dwóch niezależnych extruderów IDEX (Independent Dual Extruder) możliwe jest wykonywanie 2 zadań drukowania jednocześnie, dzięki czemu RMF500 będzie pracować jeszcze wydajniej.

Raise3D RMF500 zostało dostosowane do pracy z filamentem wzmocnionym włóknem węglowym o większej sztywności i niższym współczynniku skurczu. Zdaniem producenta praca z nim nie wymaga podgrzewanej komory, aby uniknąć skurczu. Praca jest bardziej wydajna, nie musząc pobierać dużej mocy, gdyż używa 120W do zasilania pojedynczego hotendu. Części wykonane z włókna wzmocnionego włóknem węglowym są lekkie, ale niezwykle wytrzymałe, co czyni je potencjalnie idealną alternatywą dla części metalowych.

Aby zapewnić klientom bezproblemowe, nieprzerwane drukowanie 3D, RMF500 zostało wyposażone w cztery sloty na filamenty o wadze 2,5 kg. Z dwóch filamentów są realizowane wydruki 3D, a dwa pozostałe są rezerwowe. Drukarka 3D może automatycznie przełączać się między głównymi/pomocniczymi filamentami, redukując potrzebę interwencji operatora. Dodatkowo, nadciśnieniowa kontrola wilgotności utrzymuje wilgotność w komorze poniżej 5% wilgotności względnej.

Wszystkie nośne elementy konstrukcyjne RMF500 są wykonane z wysokiej jakości hartowanej stali, a maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać oś Z wynosi około 100 kg. System napędzany silnikiem liniowym ma mały prześwit i niskie wymagania konserwacyjne. Szacuje się, że błąd ugięcia osi Z przy dużym obciążeniu w całym zakresie ruchu jest o 50% niższy niż w konkurencyjnych produktach.

Drukarka 3D będzie prezentowana na targach Formnext, które rozpoczynają się już jutro, 16 listopada 2021 r.

Źródło: materiały prasowe Raise3D

Scroll to Top