Relacja z targów 3D PRINT Congress & Exhibition w Paryżu

W dniach 19-20 października w Paryżu odbyła się największa impreza targowa poświęcona technologiom przyrostowym we Francji – 3D PRINT Paris Congress & Exhibition. Na wydarzeniu pojawiła się większość największych i najważniejszych francuskich firm z sektora druku 3D, chociaż zabrakło dwóch najbardziej znanych – Prodways i Sculpteo. Niemniej jednak obecne firmy zaprezentowały praktycznie pełen zakres technologiczny w obszarze technologii addytywnych – począwszy od FDM/FFF, poprzez drukarki 3D do żywic światłoutwardzalnych, na technologiach proszkowych kończąc. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na targach pojawili się przedstawiciele dwóch polskich firm – ROSA 3D i Omni3D, prezentowane były też rozwiązania Sinterit i Zortrax.

Wydarzenie było podzielone na trzy sekcje – największą, wystawową gdzie wystawione były drukarki 3D, materiały do druku 3D i aplikacje wykonywane za ich pomocą, część konferencyjną gdzie prowadzone były wykłady i debaty na temat szerokiego spektrum zagadnień związanych z produkcją addytywną oraz dyskusyjną, gdzie w otoczeniu stoisk prezentowane były case studies wybranych firm oraz prezentacje europejskich startupów.

Wśród obecnych firm prym wiodły największe marki – Desktop Metal, Markforged, HP, Raise 3D, Arkema i Materialise oraz czołowe firmy francuskie – AM Solutions, PollenAm, Atome3D, CADVISION, czy EM3D. Niemniej jednak największą furorę robiło stanowisko ROSA 3D, gdzie były prezentowane… wydruki 3D z kolorowych, tęczowych filamentów. Każda próba rozmowy z przedstawicielami firmy była okupiona przynajmniej kilkoma minutami oczekiwania w kolejce, ponieważ… do stoiska ROSY zawsze była kolejka!

Najbardziej okazale prezentowało się stoisko Raise3D France, gdzie prezentowano kompletny system do druku 3D z materiałów metalicznych – oprócz okazałej drukarki 3D można było obejrzeć komplet stacji do post-processingu i wytapiania wydruków 3D.

Na stoisku Desktop Metal prezentowano głównie fotopolimerowe drukarki 3D EnvisionTEC, chociaż można było obejrzeć wiele wydruków 3D wykonanych z metalu w technologii Binder Jetting.

Pod tym względem dużo lepiej wypadł śmiertelny konkurent firmy – Markforged, który zaprezentował praktycznie pełne portfolio maszyn.

Pozostałe ciekawe stoiska i prezentowane rozwiązania:

W trakcie dwóch dni debat i wykładów udział wzięli przedstawiciele czołowych firm z branży druku 3D, jak również firm które wykorzystują technologie przyrostowe na co dzień: 3YOURMIND, ColorFabb, Context, Dassault Systemes, HP, Materialise, Renault, Volvo Trucks, XACT Metal, czy Xerox. Wśród wykładowców znalazłem się również ja, reprezentując naszą drugą spółkę GREENFILL3D. Wspólnie z Pierre Gonnetanem z Arkema, Laure Jandet z ValorYeu, Thibaud Deshons’em z Pollen AM oraz prowadzącym Pierre-Antoine Arrighi z Aniwaa rozmawialiśmy na temat zrównoważonego druku 3D, wykorzystywaniu w produkcji bioplastików i materiałów z recyclingu.

Niezależnie od wszystkich powyższych wydarzeń, na koniec zdjęcia z dwóch wystaw: wielkoformatowych wydruków 3D oraz ubrań wykonanych przy udziale technologii przyrostowych:

Scroll to Top