Resumer 3D – urządzenie do wznawiania przerwanych wydruków 3D

Brak prądu, zaplątanie lub, co gorsza, zablokowanie się filamentu to jedne z częstszych przyczyn nieudanego wydruku 3D. W pierwszym przypadku głowica drukująca zatrzyma się bezpośrednio na wykonywanej aktualnie warstwie, w pozostałych wydruk będzie kontynuowany „na sucho”. Ratunkiem w tego typu sytuacjach może być Resumer 3D. Urządzenie to dostępne jest obecnie na Kickstarterze.

Podejrzewam, że niemal każdego, kto posiada nieco dłużej drukarkę 3D, mogła spotkać jedna z przytoczonych we wstępie sytuacji. Mniej nerwów spotyka nas kiedy wydruk dopiero co się rozpoczął, gorzej jednak kiedy trwa od kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. Frustracja osiąga wówczas poziom bliski maksimum. Zapobiegać, a raczej ratować w tego typu sytuacjach ma małe pudełeczko o wdzięcznej i wszystko mówiącej nazwie Resumer 3D.

Urządzenie to ma za zadanie automatycznie wznowić przerwany wydruk 3D z dowolnej jego warstwy. Oznacza to, że za jego pomocą uratujemy też wydruki w przypadku kiedy głowica drukująca znajduje się już w znacznej wysokości od modelu. Resumer 3D podłączamy za pomocą przewodu USB do naszej drukarki 3D (musi działać na Marlinie) i pozostawiamy go na cały proces drukowania, w czasie którego będzie on monitorował drukowane w danej chwili dane, umożliwiając powrót do nich, w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Zasada działania urządzenia opiera się na symulacji firmware’u drukarki 3D, dzięki czemu może ono obierać i wysyłać dane zawarte w pliku G-code. W ten sposób cały proces jest monitorowany, a Resumer 3D zapisuje w czasie rzeczywistym wszystkie dane drukowania. Oprócz możliwości zapamiętywania danych umożliwia również podtrzymywanie napięcia, co pozwala na zapisanie ich w pamięci, w przypadku przerwy w zasilaniu. Przechowane dane możemy w razie konieczności odtworzyć, wznawiając wydruk od dowolnej warstwy modelu. Dokonujemy tego przyciskami „+” i „-„, gdzie minus obniża wysokość głowicy.

Możliwości Resume 3D:

  1. Wznawianie wydruku po awarii zasilania – głowica znajduje się wówczas w bezpośrednim kontakcie z drukowaną ostatnio warstwą, więc wydruk zostanie wznowiony bezbłędnie.
  2. Wznawianie wydruku z dowolnej warstwy – w przypadku braku lub zablokowania się filamentu głowica będzie znajdować się w jakiejś wysokości od modelu. Za pomocą przycisków „+” i „-„ ustawiamy prawidłową wysokość położenia dyszy i wznawiamy wydruk z określonej warstwy.
  3. Tworzenie wydruków wielokolorowych – pauzujemy drukarkę 3D, zmieniamy kolor filamentu i wznawiamy drukowanie.
  4. Tworzenie modeli z „wkładką” – umożliwia wydruki z zatopionymi w środku niedrukowanymi elementami. Zatrzymujemy drukowanie, układamy obiekt na modelu i wznawiamy drukowanie.

Pomimo, że kampania zawiera dość sporo niejasności, to promowane na niej urządzenie może wydawać się całkiem ciekawe. Do zakończenia zbiórki pozostał zaledwie tydzień, a do sukcesu brakuje jeszcze około 1.000 $. Aby zostać właścicielem Resumer 3D wystarczy wyłożyć zaledwie 21 $.

Źródło: www.kickstarter.com

Scroll to Top