Skanery 3D w służbie antropologów badających historię chińskiej, Terakotowej Armii

Terakotowa Armia to jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w historii ludzkości. 7,5 tysiąca naturalnych rozmiarów figur przedstawia żołnierzy, oficerów i konie znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Chin – Qin Shi, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi. Jej powstanie datuje się na rok 210 p.n.e. Naukowcy z Northwest University w Chinach w trakcie badań nad zabytkiem doszli m.in. do sensacyjnego odkrycia, jakoby w tworzeniu posągów uczestniczyli starożytni greccy artyści! Kluczowe w badaniach okazały się skanery 3D, za pomocą których zeskanowano szczątki ludzi jakie zostały znalezione w grobach położonych wokół starożytnego mauzoleum.

Dzięki skanerom 3D, naukowcy uchwycili kształty i faktury czaszek oraz kości młodych kobiet, ustalając ich pochodzenie. Podczas badań pomiarowych wykorzystano ręczne skanery 3D Artec Spider, które są w stanie przetwarzać nawet milion punktów na sekundę, działając w rozdzielczości do 0,1 mm z dokładnością do 0,05 mm. Skaner 3D rejestruje (mierzy) geometrię przedmiotu emitując światło niebieskie, które pozwala obliczyć odległość za pomocą siatek trójkątów.

Pozyskane dane zostały skonfrontowane z bazą medyczną złożoną z ponad 2000 modeli 3D głów Chińczyków, które posłużyły do tworzenia siatek modeli 3D w celu rekonstrukcji twarzy niezidentyfikowanych czaszek. Dzięki temu naukowcy mogli ustalić, czy starożytny „obiekt” mógł rzeczywiście przybyć z Grecji, aby przekazać swoje artystyczne doświadczenia chińskim rzeźbiarzom?

artec_space_spider_skaner_3d

Dane uzyskane w procesie skanowania 3D zostały wykorzystane przez kolejne grupy badawcze, aby dowiedzieć się więcej na temat starożytnego grobowca – a w szczególności Terakotowej Armii. Dwa lata temu, naukowcy z University College w Londynie rozpoczęli badania z wykorzystaniem technologii 3D w celu ustalenia, czy posągi z Terakotowej Armii wykonano w oparciu o modele prawdziwych ludzi?

skanowanie_3d_terakotowa_armia_badania

Naukowcy byli w stanie przeanalizować modele 3D i ustalić, czy różnice w rysach twarzy i mimice były efektem artystycznej ekspresji, czy też posągi zostały przeznaczone do przedstawiania pojedynczych żołnierzy różnych grup etnicznych lub nawet narodowości?

skanery_3d_artec_rekonstrukcja_model_3d

Wydział Geologii Uniwersytetu Northwest oprócz wykorzystywania technologii 3D dla ochrony dziedzictwa kulturowego, współpracuje także z policją i używa skanerów 3D Artec do rekonstrukcji twarzy ofiar przestępstw.

Źródło: www.skanery3d.eu

Scroll to Top