Proporcjonalnie do rozwoju technik przyrostowych w siłę rośnie również inżynieria odwrotna. Proces pozyskiwania projektu 3D na podstawie skanu 3D przedmiotu jest od wielu lat powszechnie stosowaną praktyką. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze propozycje skanerów 3D, producenci sukcesywnie zmniejszają rozmiary i ceny, poprawiając tym samym jakość skanów 3D i przystępność dla użytkownika.
Na równi ze skanerami stacjonarnymi nieustającą popularnością cieszą się ręczne skanery 3D, które nie wymagają dodatkowej stabilizacji. W pełni mobilne oraz kompatybilne z tabletem, oferują rozdzielczość pomiaru na poziomie 0,5 mm. Czy to możliwe? Jak twierdzą specjalisci z 3D Master, takimi parametrami mogą się poszczycić dwa skanery 3D w ich ofercie – Artec Eva i Spider.
Na stronie 3D Master czytamy o szerokiej gamie zastosowań powyższych urządzeń. Większość z nich jest standardowa – przemysł, motoryzacja, medycyna… Jednak tą najbardziej przykuwającą uwagę branżą, w jakiej można wykorzystać skanowanie wydaje się być muzealnictwo!
Chociaż znajdą się tacy, którzy w samym muzealnictwie nie znajdują nic ekscytującego, to pomysł aby kilka kliknięć na stronie internetowej zastąpiło zwiedzanie sal trącących kurzem i naftaliną jest nietuzinkowy. Szczególnie, jeżeli chodzi o eksponaty, które do tej pory były jedynie do wglądu naukowców. Teraz mogą zostać udostępnione szerokiemu gronu internautów.
Skanowanie 3D zabytków daje nie tylko możliwość stworzenia wirtualnego muzeum. To również sposób na przeniesienie dziedzictwa kulturowego sprzed nawet tysięcy lat do cyfrowej wersji. Przechowywanie w elektronicznych bibliotekach kopii antycznych rzeźb czy unikalnych dokumentów wyklucza ewentualne uszkodzenia i staje się najpełniejszą dokumentacją oryginałów.
Co jednak sprawia, że zarówno Artec Eva jak i Spider są idealne do tego typu skanów 3D? Dużym atutem jest ich niewielki rozmiar i mobilność z nim związana – zapewnia pełen zakres ruchu podczas skanowania. Wysoka dokładność pomiaru pozwala na precyzyjne badania przedmiotów o różnej wielkości i zróżnicowanej powierzchni. Skaner 3D Eva przyda się przy skanowaniu prostych geometrii, Spider – w tych o złożonej strukturze i skomplikowanych wzorach.
Przyznaję, że od początku nie byłam przekonana do projektu „muzeum w każdym komputerze”. Jednak, kiedy znalazłam pierwsze muzeum online, powstałe blisko rok temu, szybko zmieniłam zdanie. Sceptyków, takich jak ja, zapraszam tutaj. Jeżeli eksponaty, odtworzone przy użyciu skanerów 3D firmy Artec, będą odwzorowane z równą dbałością o najmniejszy szczegół, to będę pierwszym gościem w tym wirtualnym muzeum.