Nowoczesna architektura jest wymagająca i projektanci prześcigają się w nowych w technologiach produkcji budowlanej. Potrzeba nowych materiałów, które pozwolą na realizację kolejnych niezwykłych projektów, które nie mogłyby być zrealizowane wcześniej. Do tej pory główne materiały jak beton, stal, drewno i szkło były wzmacniane, ulepszane technologicznie, aby być mocniejszymi. Teraz nadszedł czas na dowolne kształtowanie – w tym wypadku betonu.
Zespół ludzi z Loughborough’s Innovative Manufacturing and Construction Research Centre (IMCRC), pod przewodnictwem doktora Richarda Buswella i profesora Simona Austina, pracuje nad drukiem 3D cementu już od 2007 roku. Od tego czasu pojawiło się wiele zainteresowanych współpracą firm budowlanych i architektonicznych jednakże zespół wybrał jedną firmę najlepiej odpowiadającą ich potrzebą. Tą firmą jest znana również doskonale w Polsce, szwedzka firma Skanska. Doktor Richard oświadczył, że to właśnie Skanska wykazała najpoważniejsze zaangażowanie i rozpoczęła tworzenie konsorcjum które ostatecznie wprowadziło by na rynek komercyjny opracowywaną przez nich technologię.
W 2010 roku została wydrukowana jedno tonowa żelbetonowa ławka, a rok później litera „S” o kubaturze 2 m² – eksponowana w Centrum Budownictwa. Obecnie zespół pracuje nad rozwojem nowych procesów produkcyjnych zdolnych do wytwarzania elementów o wymiarach 2 x 2.5 x 5 m.
Projekt nazwany „Freeform Construction” czyli budownictwo bez barier, daje architektom ogromny stopień swobody projektowej. W tym procesie, beton jest osadzany w warstwach bardzo dokładnie z instrukcji generowanych komputerowo. Urządzenia te mogą być stosowane do rozwiązania niektórych problemów na które napotyka budownictwo, jeśli będą skalowane w celu wytwarzania masywnych części z odpowiedniego materiału.
Ponieważ budownictwo jest dziedziną raczej tradycyjną i opartą na rękodziele a w tym przypadku mówimy o nowoczesnych technologiach cyfrowych i robotyce, potrzebnie są też inne firmy wspomagające projekt. Zespół zaczął współpracę z Buchan Concrete, ABB, Lafarge Tarmac oraz Foster + Partners (architekci), aby zbudować łańcuch dostaw druku 3D. Buchan Concrete przyczyni się wiedzą i doświadczeniem w technikach prefabrykatów, a ABB może zaoferować wiedzę w dziedzinie robotyki i systemów kontroli.
Buswell zasugerował, że w ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy technologia druku 3D może być wykorzystana do tworzenia drukowanych elementów betonowych. Miejmy nadzieję, że niedługo doczekamy się wydrukowanych prefabrykatów z których będzie można złożyć budynek. Jeśli jakość i szybkość tego rozwiązania będą zgodne z oczekiwaniami to projektanci będą mogli stworzyć domek jednorodzinny z przygotowanymi wszystkimi otworami pod kable w ścianach a kąt prosty w budownictwie może przestanie dominować.
Źródło: www.3ders.org